Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Zgjidhja e mahnitshme e ngjyrave të flokëve

Ndonjëherë duket sikur stilisti juaj i flokëve po flet një gjuhë të huaj. Balayage. Ombre. Zymtë. Foilayage. Përkthim ju lutem! Ja se si të kuptoni dallimin midis ombre, balayage dhe gjithçka në mes, dhe si të kuptoni zgjidhjen më të mirë të ngjyrave të flokëve për ju!

Ombré: Zgjidhja e mahnitshme e ngjyrave të flokëve

Çfarë është ombre?

Në frëngjisht, ombré do të thotë “hije”. Në botën e ngjyrave të flokëve, ombré është një efekt dramatik, me dy tone nuancash të flokëve, që zakonisht është më i errët në krye dhe më i lehtë në fund. Shpesh, pjesa e errët, e lartë është hija juaj natyrale e ngjyrave të flokëve dhe pjesa e poshtme ndriçohet me ndriçuesin e flokëve. Një stil gjithëpërfshirës për flokë gjithashtu mund të jetë çdo kombinim i ngjyrës: bjonde natyrale, kafe ose e kuqe, ose diçka e pazakontë si rozë, e kaltër, e gjelbër ose vjollcë. Është i gjithanshëm, dhe i përshtatshëm për shumicën e flokëve të gjata dhe flokëve të mesme. Një plus i madh me ngjyrën e flokëve gjithëpërfshirëse është se është e lehtë për buxhetin. Nuk është e nevojshme ta prekni atë shumë shpesh pasi pjesa e sipërme mbetet e errët. Pamja e përgjithshme e ngjyrës së flokëve ombré mund të ndryshojë gjersa flokët tuaj rriten, gjë që kënaqin shumë klientë!

Llojet e ndryshme të ombré:

Një version më delikat i ombres quhet sombré. Në një stil flokësh sombré, kontrasti midis dy toneve është më i butë. Një variant tjetër quhet shkrirja e ngjyrave. Në shkrirjen e ngjyrave, dy ose tre hije të ngjyrave të flokëve mund të përdoren në secilën fije floku, dhe secila hije përzihet me anën e furçës së ngjyrave të flokëve, në mënyrë që ato të duket se shkrihen në njëra-tjetrën. Ashtu si ombré, shkrirja e ngjyrave mund të bëhet me nuanca natyrale të ngjyrave të flokëve ose me ndonjë nga ngjyrat argëtuese të ylberit!

A është ombre për ju?

Nëse dëshironi të bëni një deklaratë me flokët tuaj, nëse jeni krijuese dhe aventureske me stilin tuaj personal, atëherë bëjeni! Vetëm sigurohuni që flokët tuaj janë të shëndetshme për të filluar, përndryshe ngjyra juaj e flokëve do të duket e shurdhër dhe do të venitet shpejt. Nëse është e nevojshme, kaloni pak kohë duke përdorur trajtime të shëndetshme, shëruese për kondicionimin dhe maska ​​për flokët, për të përmirësuar gjendjen e flokëve tuaj përpara se të shkoni në sallon për ngjyrën tuaj të flokëve të gjithanshme!

 

Balayage: Zgjidhja delikate e ngjyrave të flokëve

Çfarë është balayage?

Në frëngjisht, balayage do të thotë “spastrim”. Në botën e ngjyrave të flokëve, pikat kryesore të balayazhit pikturohen me dorë ose fshihen përgjatë sipërfaqes së flokëve. Aplikimi fillon larg rrënjëve dhe gradualisht bëhet më i rëndë ndërsa udhëton përgjatë seksionit, duke arritur kulmin në aplikimin më të rëndë të dritës ose ngjyrën e flokëve në skajet. Për shkak se ngjyra e flokëve ose ndriçuesi është i përqendruar në sipërfaqen e secilit seksion, pjesa e poshtme mbetet më e errët, gjë që i jep flokëve një efekt shumë natyral, dimensional. Stili i flokëve delikate balayage që rezulton imiton një efekt natyral, të puthur nga dielli që ka qenë kërkesë e madhe nga personalitete të famshme, modele dhe vajza me profil të lartë për ca kohë tani. Balayage mund të bëhet në çdo ngjyrë të flokëve, nga flokët bjonde deri tek flokët e kuqe e deri tek flokët kafe, megjithëse zakonisht nuk është zgjidhja e parë për brunetet super të errëta. Qëndron bukur në flokë të gjata dhe me flokë me gjatësi të mesme. Ashtu si ombré, theksueset kanë kosto efektive sepse nuk kërkojnë prekje të shpeshta, pasi flokët në maje qëndrojnë të errëta.

Llojet e ndryshme të balayage:

Për shkak se balayage është një teknikë e lyerjes së duarve, artistia e stilistit tuaj të flokëve hyn në lojë dhe lejon shumë variacione dhe kompozime të bukura me ngjyra. Artistët e ngjyrave të flokëve mund të kombinojnë disa hije, për shembull, për një rezultat të ndritshëm dhe dimensional. Nëse flokët tuaja janë të errëta, ato mund të zgjedhin një teknikë të shkumëzimit. Në shkumëzim, në vend që të lejoni që pikat kryesore të balayazhit të përpunohen në ajër pasi të jenë aplikuar, ato mbështjellën me foli, e cila siguron më shumë nxehtësi, dhe për këtë arsye përforcon procesin e ndriçimit. Balayage gjithashtu mund të kombinohet me theksues të vendosura më afër fytyrës, ose me dritat e imëta të foshnjës, të vendosura rreth fytyrës dhe vijës së flokëve, për një shkëlqim ngjyrues.

A është balayage për ju?

Nëse e doni ngjyrën e flokëve seksi, me pamje natyrale (dhe kush nuk e bën) balayage është një zgjedhje e bukur! Ngjyra e flokëve balayage do të sjellë gati çdo stil të flokëve në jetë!

 

Burimi: matrix.com