Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Udhëzimi i femrës me ngjyrë për mbrojtjen e flokëve dhe lëkurës nga rrezet e diellit

Unë nuk jam e etur shumë për pushime. Krishtlindje? Solstici i dimrit nuk është gjëja ime. Katër korrik? Më falni, për pavarësinë e kujt po flasim? Halloween? Ajo është e lezetshme, por unë nuk po mbledh para për një kostum që do të vesh një herë. Por më thuaj që është sezoni i karnavaleve në një ishull, dhe unë jam gati të zgjedh kostumin tim (të cilin, për ironi të fatit, ndoshta do ta vesh një ose tre herë), ta hedh vezullimin dhe të godas palestrën javë më parë për të siguruar që qëndrueshmëria dhe qëndrueshmëria janë të rëndësishme. Ka pak gjëra në jetë që më pëlqejnë më shumë sesa një karnaval.

Dua të them, seksi është i shkëlqyeshëm dhe gjithçka, por a keni qenë ndonjëherë në rrugët e nxehta të qytetit në një ishull, duke dëgjuar muzikë soca, duke u rrotulluar me bikini të hapura dhe pupla shumëngjyrëshe? Edhe para se të vijë parada e madhe, ka ditë fetesh (festa) për të marrë pjesë: në plazh, në parqe, në stadiume, në fusha të largëta, në rrugë ose në një pishinë. Dhe po, kjo është e gjitha para se të dilni në rrugë me të gjitha vezullimet dhe pendët tuaja, duke u rrotulluar nëpër rrugët e rrethuara nga shikuesit entuziastë.

Ingshtë rraskapitëse, por është një traditë kulturore që po zhvillohet në Karaibe për vite me rradhë – qindra vjet, në fakt, në varësi të ishullit. Gëzimet u zhvilluan si një mënyrë që ish-skllevërit e liruar të festonin çlirimin e tyre. Këto ditë, në sajë të Instagram, karnavalet në stilin Karaibe janë më të popullarizuara se kurrë dhe po bëhen shpejt një udhëtim i domosdoshëm për shumë udhëtar, veçanërisht udhëtarët e Zezë. Ndërsa këto festime e kanë origjinën në ishujt, ata në diasporën e Karaibeve kanë vendosur të tyret në vendet jashtë rajonit, si Karnavali Notting Hill në Londër, ku ka një popullsi të madhe të njerëzve me origjinë Karaibe.

Por të gjitha ato orë të kaluara në diell duke pirë rum kërkon një mbrojtje serioze UV. Po, toni i lëkurës sime mund të jetë në skajin më të errët të spektrit, por në 2018, unë kam djegur nga dielli për herë të parë në karnavalin në Trinidad dhe Tobago pasi kalova dy ditë të plota në natyrë pa veshur kremë dielli. Nuk ishte e këndshme, për të thënë të paktën. Për karnavalin e këtij viti në Trinidad dhe Tobago, unë isha më i përgatitur, por kisha pak lëkurë në ballë pasi dështova të vendosja kremin diellor në fytyrën time – nuk doja të ngatërroja përbërjen time. (Vendos pëllëmbën e fytyrës këtu.) Unë kam njohur njerëz të tjerë të pasur me melaninë që vendosën të luanin masa (të ishin në paradën e rrugës) pa përforcimet e duhura dhe iu nënshtruan efekteve ndonjëherë mizore të diellit kur edhe ata ishin në të e gjate

Kështu që kur u ftova nga Autoriteti i Turizmit të Bermudës për të marrë pjesë në ngjarjet e tyre të karnavaleve gjatë Fundjavës së Heronjve të Bermudës, unë menjëherë kontrollova sasinë e kremit të diellit për t’u siguruar që kisha të gjitha produktet e mia të preferuara. Suveniri i vetëm që planifikova të sillja në shtëpi nga përvoja ime në rrugë me bandën karnavale të Party People Entertainment ishte kostumi im.

Sinqerisht, megjithatë, nuk ka rëndësi nëse po luaj mas apo jo. Edhe nëse jam duke shkuar në një festival muzikor, duhet të kem të gjithë mbrojtjen SPF që mund ta fus në një pako fanny, çantë ose çantë plazhi. Meqenëse kam pak më shumë melaninë, duhet të jem jashtëzakonisht e veçantë në lidhje me kujdesin ndaj diellit që përdor, sepse shumë opsione atje lënë një hedhje të bardhë në lëkurën time.

Nga e gjithë koha ime që bëja parti në natyrë, unë kam dalë me një rutinë të pagabueshme dhe një arsenal produktesh që nuk më djegin. Dhe ata më shërbyen mirë gjatë udhëtimit tim në Bermuda: Pas disa orësh argëtimi në rrugë, unë mbeta me një cirk në vend të një djegie të kuqërremtë.

 

Burimi: allure.com