Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Trajtimi dhe parandalimi i tharjes së kutikulave

Si të identifikoni kutikulat e thata

Kutikula juaj është një shtresë e lëkurës së pastër. Është e vendosur në pjesën e poshtme të gishtit, përkatësisht  përgjatë shtratit të thonjve. Mbron thonjtë tuaj duke vepruar si një pengesë për bakteriet.

Zona e kutikulës është delikate. Mund të thahet dhe plasaritet lehtë. Kjo mund të jetë më e zakonshme në muajt e ftohtë për shkak të mungesës së lagështisë në ajër dhe ekspozimit ndaj nxehtësisë së brendshme të thatë.

Ju mund të kuptoni nëse kutikulat tuaja janë të thata kur ato janë të leskëruara, të çara ose qëresohen. Kutikulat e plasaritura dhe të qëruara mund të lejojnë bakteriet të hyjnë në thonjtë tuaj dhe të shkaktojnë infeksione, kështu që është e domosdoshme që t’i trajtoni ato sa më shpejt kur të vini re tharje të tyre.

Lexoni për të mësuar se si të trajtoni dhe parandaloni kutikulat e thata.

Ilustrimi i kutikulës dhe thoit

Si të trajtoni një kutikulë të thatë

Mënyra më e lehtë për të trajtuar kutikulat e thata është duke lagur zonën me një krem ​​ose vaj. Disa mundësi trajtimi përfshijnë:

  1. Krem kutikule

Një krem ​​për kutikulat është një zbutës që ushqen dhe hidraton kutikulat e thata. Kërkoni përbërës si vitaminat A, C dhe E dhe vajra natyralë si vaji i bajames dhe lulediellit. Vajrat do të ndihmojnë në zbutjen e kutikulave tuaja dhe vitaminat gjithashtu mund t’i ushqejnë dhe forcojnë ato.

Për të aplikuar krem ​​për cuticle, masazhoni një sasi të vogël në shtretërit e thonjve pasi të keni larë duart. Kremrat e kutikujve mund t’i gjeni në farmacinë ose dyqanin tuaj të furnizimit me bukuri.

  1. Vaji i kutikulës

Vaji i kutikulës zbut dhe hidraton zonën e saj. Zakonisht vajrat e tilla përmbajnë një përzierje vajrash dhe nganjëherë vitamina. Vaji i kutikulës është thithës i shpejtë dhe gjithashtu kushtëzon thonjtë tuaj për të ndihmuar në parandalimin e thatësisë dhe plasaritjes në të ardhmen.

Kërkoni përbërës të tillë si vaji i lulediellit, vaji i rrushit dhe aloe vera për qetësim shtesë.

Për të përdorur vaj cuticle, vendosni një sasi të hollë në shtretërit e thonjve tuaj duke përdorur majën e gishtit ose një furçë të butë.

Ashtu si kremi i kutikujve, ju duhet të jeni në gjendje të blini vajin e kutikulave nga furnizimi i bukurisë ose farmacitë.

  1. Vaj kokosi

Nëse nuk doni të shpenzoni shumë para, vaji i kokosit është një mundësi e trajtimit në shtëpi. Yndyra e ngopur në vajin e kokosit mund të ndihmojë në qetësimin dhe forcimin e shtretërve të thonjve.

Për ta përdorur, masazhoni një sasi të vogël të vajit të kokosit, duke përdorur majën e gishtit ose një furçë të butë, në secilin shtrat të thonjve.

  1. Kujdesi për thonjt

Nëse merrni manikyr, Klinika Mayo këshillon që të mos i prisni kutikulat. Nëse vendosni t’i shkurtoni ato ose të keni një teknik të thonjve që të shkurtoj kutikulat, është e rëndësishme të siguroheni se pajisjet janë të sterilizuara. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e infeksionit.

Ju gjithashtu duhet të siguroheni që prerësit e kutikulave janë të mprehta. Prerëset që nuk janë mjaft të mprehta mund të shkaktojnë më shumë lëkurë përgjatë kutikulave.

Ju mund të sillni pajisjet tuaja me vete nëse jeni të shqetësuar.

 

Source: healthline.com