Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Stilistja e famshme për flokë Jawara është duke e ripërcaktuar…

Solange Knowles, motrat Hadid, Pucci, Area dhe Alicia Keys janë të gjitha adhuruese të saj.

Një audiencë e rrëmbyer, telefona me kamera, rrethojnë stilisten Jawara në shfaqjen e sezonës vjeshtore 2020. Ajo po përdor një gjilpërë me shkëlqim për buzët për të siguruar një paruke kristali Preciosa tetë kile në kokën e një modeleje Irving Penn – takoni – KiraKira + që do ta bëjë atë në çdo përmbledhje të Javës së Modës (dhe gjithashtu frymëzon kopertinën e ELLE në Shtator 2020, në emisionin me Cardi B). Ndërsa Jawara nuk është njohur ende si shtylla kryesore e revysë së modës si Guido Palau, valët e shokut të bukurisë që ai po jep do të ndryshojnë së shpejti.

Ndikimet e saj të hershme përfshijnë revistat e cilësisë së mirë ELLE dhe Essence që ajo zbuloi në arkivat e bibliotekës. Si fëmijë, Jawara u frymëzua gjithashtu duke parë tezen e saj, Vanetta Bailey, duke stiluar flokët në sallonin e saj në Kingston. Ajo e mësoi atë se si të vendoste rrota kur ai ishte vetëm shtatë vjeç. “Gratë do të vinin në sallonin e tezes time duke u stresuar  dhe do të largoheshin të ngazëllyera”, thotë Jawara. “Xhamajka është ekzotike dhe njerëzit atje eksplorojnë ngjyra dhe modë që nuk janë gjithmonë praktike. E pashë duke bërë këto modele flokësh të tmerrshme, që sfidonin gravitetin dhe ishin të botës tjetër.”

Pasi mbaroi shkollën e kozmetologjisë dhe fitoi një diplomë mode në New York, Jawara i dërgoi me email agjentëve të legjendave të flokëve si Palau dhe Sam McKnight “pa pushim”, derisa më në fund mori një përgjigje. Ajo përfundimisht u bashkua me ekipet e të dy stilistëve, duke udhëtuar nëpër botë, duke ndihmuar në xhirimet editoriale dhe duke punuar në prapaskenë. Ajo performoi solo në 2014, duke tërhequr vëmendjen e të famshëmve si Knowles dhe dizajnerët e Area Piotrek Panszczyk dhe Beckett Fogg. “Ajo përdor materiale si kristalet, të cilët janë të rëndësishme për markën tonë dhe i bën ato të reja”, thotë Panszczyk. “Të dyja si një deklaratë bukurie dhe një moment kulturor.”

Ndërsa Java e Modës dukej ndryshe këtë sezon, mendja krijuese e Jawara vështirë se humbi një ritëm. Kjo fillon me ekspozitën e saj virtuale me Art Parnter.com, me titull COARSE: Edges of Black Ingenuity. Ndërsa avatari i juaj endet nëpër galerinë me mure të bardha (çfarë kohe!), Ju do të shihni modele të skalitura nga Jawara të kapura nga fotografë si Tyler Mitchell, Nadine Ijewere dhe Kyle Weeks. Ajo po teston gjithashtu përbërës nga Xhamajka që shpresojmë se do të rezultojnë në produktet e saj të flokëve një ditë – të gjitha në nderim të së kaluarës së saj, por shumë e gatshme për të ardhmen.

 

Burimi: elle.com