Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Si t’i pastrojmë brushat e grimit

Brushat e pista të grimit mund të bëjnë kërdi në lëkurë. Përveç mbledhjes së mbetjeve të produktit, papastërtive dhe vajit, brushat e kozmetikës janë një terren për bakteriet. Kjo mund të rrezikoj fytyrën tuaj – në formën e çarjeve të puçrrave dhe skuqjeve të tyre – si dhe shëndetin tuaj. Brushat e pista të grimit mund të shkaktojnë infeksione, siç është ai i kërpudhave, E. coli, apo infeksioni staph, i cili mund të jetë shumë serioz.

Për të mbrojtur lëkurën tuaj dhe për të vrarë çdo bakterie të dëmshme që mbetet në brushat tuaja të grimit, është një ide e mirë të lani brushat tuaja çdo 7-10 ditë.

Për të pastruar brudhat e kozmetikës, dermatologët rekomandojnë këshillat e mëposhtme:

  • Shpëlajini majet e qimeve të brushave tuaja në ujë të vakët, duke rrjedhur për të hequr grimin e mbetur. Shpëlajeni vetëm majën, pasi zhytja e tërë kokës së brushës përfundimisht do të shpërndaj ngjitësin që lidh kokën e brushës me dorezën.
  • Mbush një tas me ujë të vakët dhe një lugë gjelle shampo të butë ose shampo sqaruese. Përdorimi i sapunit të thjeshtë dhe ujit mund të thaj qimet.
  • Rrotulloni secilën maje të qimes së brushës në tas. Për një shkumë të mirë sapuni, ju gjithashtu mund të masazhoni çdo majë të qimes së brushës në pëllëmbën tuaj të dorës.
  • Shpëlajini majet e qimeve të brushës nën ujë të rrjedhshëm.
  • Vazhdoni shamponimin dhe shpëlarjen e secilës brushë derisa uji të dalë i pastër nga ajo.
  • Shtrydhni lagështinë e tepërt me një peshqir letre të pastër dhe të thatë.
  • Vendosni furçat tuaja të sheshta për tu tharë në një peshqir me këshilla që varen nga buza e banakut. Mos i thani brushat tuaja drejt, në një enë, pasi kjo do të bëjë që uji të rrjedhë tek brushat, duke liruar ngjitësin që lidh kokën e brushës me dorezën.

Në një kohë kur infeksionet e lëkurës janë në rritje, asnjëherë mos i ndani brushat tuaja të grimit me askënd tjetër, dhe lani ato shpesh.

Nëse dyshoni se grimi i juaj po shkakton çarje të puçrrave ose acarim tjetër të lëkurës, caktoni një takim me dermatologun.

 

Burimi: aad.com