Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Si të parandaloni lëkurën e thatë dhe të plasaritur!

Moti i ftohtë gjithnjë është i ashpër ndaj lëkurës sonë. Nëse ka ndonjë të vërtetë në kombinimin e gjërave për të bërë «stuhinë e përsosur», duket se muajt e ftohtë dijnë të krijojnë përsosmërisht atë recetë.

Temperaturat e ftohta, erërat e forta dhe ajri i thatë mund të dëmtojnë lëkurën tonë në një çast. E gjithë puna e madhe që keni bërë gjatë muajve të ngrohtë, mund të fluturojë lehtësisht nga dritarja kur moti i ftohtë godet. Lajmi i mirë? Ka gjëra që mund të jeni proaktive me qëllim që të ndihmoni në parandalimin e lëkurës së thatë dhe të plasaritur.

Si të parandaloni lëkurën e thatë dhe të plasaritur?

Gjalpë shea

Çdo lloj losioni me fjalën “gjalpë” në emër të saj duhet të jetë i mirë, apo jo? Gjalpë Shea ka disa përfitime të mahnitshme, të tilla si rivendosja e elasticitetit të lëkurës dhe duke qenë një lehtësues fantastik. Jo vetëm që ndihmon të hidratojë lëkurën tashmë të thatë, por ajo gjithashtu mund të përdoret për të ndihmuar në krijimin e një pengese të mirë për lëkurën tuaj tashmë të plasaritur (në rast se ju po e lexoni këtë pas faktit!)

Shumë njerëz kanë tendencë për të përdorur gjalpë shea gjatë natës dhe të aplikojnë gjalpë në ato zona që kanë nevojë për pak kujdes shtesë. Kjo është kryesisht për shkak se gjalpi ka tendencë të jetë i yndyrshëm.

Gjalpë kakao

Gjalpë kakao njihet si një yndyrë e shëndetshme, pasi komponenti kryesor i tij është vaji i kokosit. Meqë është e lartë në yndyrë, kjo mund të ndihmojë për të krijuar një barrierë për lëkurën tuaj, ashtu si gjalpë shea, që mund ta jep atë ndjenjë e lëkurës së foshnjes për gjatë gjithë dimrit.

Një këshillë të gjalpë kakaos? Nëse shputat e këmbëve tuaja janë të thata dhe plasaritura, shtresoni ato me gjalpë kakao, mbathni çorape, dhe shtrihuni në shtrat. Pas vetëm disa herë përsëritje të procesit, këmbët tuaja do të transformohen tërësisht!

Përderisa mund të ketë shumë kremra për të ndihmuar në kthimin e lagështisë dhe shkëlqimit në lëkurën tuaj, mos harroni se ka gjëra që mund të bëni edhe në jetën tuaj të përditshme, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë për të parandaluar që lëkura juaj të bëhet e thatë dhe e prishur si mirë.

Çfarë mund të bëni në përditëshmërinë tuaj në mënyrë që të ndihmoni në ruajtjen e lagështisë së lëkurës?

Besoni apo jo, ka disa gjëra brenda kontrollit tuaj për të mbajtur lëkurën tuaj të lumtur dhe të shëndetshme! Merrni një hap prapa dhe zbatoni disa nga këto sugjerime se si mund ta trajtoni lëkurën dhe trupin tuaj më mirë gjatë muajve të ashpër dhe më të ftohtë.

Përdorni ujë me temperaturë të ulët kur bëni dush

Dushi me ujë super të nxehtë mund të “ndihet” i këndshëm, por gjithashtu mund të bëjë dëmtojë lëkurën tuaj, pasi që uji i nxehtë largon lagështinë. Kthejeni temp në të ngrohtë si dhe kufizojeni kohën që ju kaloni në dush – madje edhe 5 minuta me pak do të ndihmojnë. Ju do të vëreni se kjo këshillë e thjeshtë mund të ndihmojë me të vërtetë për të mbajtur barrierën natyrore të lagështisë së lëkurës të mbetet e paprekur.

Mundohuni të kufizoni përdorimin e kremrave dhe pastruesve të trupit që kanë një milion “mbushës”

Kur lexoni etiketën në losion tuaj, a keni nevojë për një PhD dhe xham zmadhues për të lexuar listën e gjerë të përbërësve? Thjeshtësoni dhe të kërkoni për një losion dhe pastrues trupi me përbërësit që ju kuptoni. Gjithmonë shikoni ato dy rreshtat e parë të përbërësve – kjo është ajo që produkti juaj përmban më së shumti. Për shembull, nëse jeni duke kërkuar për një pastrues trupi me aloe, por është e fundit në listën e përbërësve, atëherë jepni një pasim të vështirë.