Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Si të mbi vijëzoni buzët tuaja, sipas artistëve të grimit

Ne i kemi pyetur profesionistët për këshillat dhe truqet më të rëndësishme.

Jam shumw i Unë jam shumë i vetëdijshëm se ka gjëra shumë më të këqija në botë tani sesa unë që nuk jam në gjendje të futem mbushës në buzët e mia – përsëri, nuk mund të mos e humbas atë. Rreth një vit më parë, kur pata mbushës buzësh për herë të parë, u ndjeva më e sigurt se kurrë. Mos ta marrim të përdredhur; rezultatet e mia nuk ishin drastike, por ato ndryshuan plotësisht mënyrën se si pashë fytyrën time. Duke qenë në shtëpi gjatë gjithë kohës tani, jam duke u përpjekur të mbaj makiazh çdo herë në një kohë për të ruajtur një ndjenjë të normalitetit gjatë pandemisë COVID-19. Sa herë që vij në buzët e mia, hapi i fundit në rutinën time, ndiej nevojën që të përshkruaj vetëm pak për të ruajtur formën e dëshiruar të buzës.

Nëse nuk e dini se çfarë përfshin mbushja e buzëve, më lejoni t’ju çoj shpejt në shkollën e zgjerimit të kozmetikës. Shtë një shërbim në të cilin një dermatolog ose kirurg kozmetik injekton buzët me acid hialuronik – një lagështues që tërheq molekulat e ujit në vend për të rritur plumbësinë – në buzë për t’i dhënë atyre një pamje përkohësisht më të plotë. Në mënyrë tipike, mbushësi zgjat për gjashtë muaj deri në një vit, por, sipas kirurgut kozmetik Melissa Doft, shkalla me të cilën trupi juaj metabolizon mbushësin varet nga metabolizmi juaj individual, që do të thotë, se sa më i shpejtë të jetë metabolizmi i dikujt, aq më shpejt mbushësit e buzëve do të shpërndahen dhe humbin pamjen e tyre.

Mjerisht, mbushësit e buzëve të mia kanë arritur atë fazë ku janë metabolizuar. Derisa të mund të kthehem në karrigen e Doft, unë kam mbetur në pajisjet e mia, që, në rastin tim, është një astar buzësh. Pavarësisht nëse mbushësit tuaj po treten si imi ose thjesht doni të zotëroni artin e mbivlerësimit (me të vërtetë është një art), unë u drejtova artistëve të grimit për të ofruar disa këshilla dhe truket se si të mësoni se si të mbivlerësoni buzët si një profesionist i vërtetë .

Sipas artistes kozmetike me bazë në New York, Katie Jane Hughes, nënvizimi i buzëve thjesht përfshin krijimin e hijeve të vogla në vende të veçanta për t’i bërë ato të duken më të plota se sa janë në të vërtetë. “Nëse shikoni se ku buzët tuaja natyrisht mund të kenë pak një ngritje ose një rënie, ju thjesht duhet të rrisni ato hije ashtu si do të bënit me bronz nën mollëzat kur jeni duke bërë konturim”, thotë ajo për Allure. Këtu janë disa këshilla dhe truket për t’ju ndihmuar të bëni vetëm atë.

  1. Theksoni harkun tuaj të Kupidit.

Harku i Kupidit është maja e buzëve tuaja në formë zemre. Për disa prej nesh, është më e përcaktuar (si ajo e Rihanna-s) dhe për të tjerët, është më delikate. Nëse vendosni ndonjë theksues atje (mos e teproni), do t’ju ndihmojë t’ju drejtojë kur filloni të rreshtoheni me laps.

“Theksimi i harkut të Cupids do të ndihmojë gjithashtu në tërheqjen e vëmendjes në buzët tuaja dhe në ngritjen dhe vëllimin e formës së gojës tuaj”, thotë Tommy, një artist i makijazhit me bazë në New York. Për të nxjerrë në pah një zonë kaq të vogël dhe precize, më pëlqen të përdor një furçë të sheshtë për hije sysh si E.L.F. Versioni i kozmetikës dhe theksuesi im i preferuar, i cili aktualisht është Duo Tom Ford Sheer Highlighting.

  1. Zgjidhni hijen e duhur të rreshtit të buzëve.

Kjo mund të jetë pjesa më e vështirë. Tommy sugjeron që fillestarët, ose njerëzit që thjesht futin gishtat e këmbëve në mbishkrim, duhet të zgjedhin një laps me hije lakuriq që përputhet me ngjyrën e buzës së buzëve të tyre. Ai rekomandon sa vijon: Lapsi lakuriq i KKW Beauty në nuancën nr. 3 për ngjyrat e errëta të lëkurës; Lapsi i Lippie i Kozmetikës së Colourpop në Shade Brink për tonet mesatare, dhe Linja e Lipit për Cheat e Charlotte Tilbury në Pillow Talk për ngjyrat më të lehta të lëkurës.

  1. Përqendrohuni në qendër të buzëve tuaja.

“Përfundoni vijën tuaj të sipërme të buzëve në të dy anët – në vend që të ndiqni vijën tuaj natyrore të buzëve – dhe lidhni hapësirën midis harkut tuaj të Cupidit për t’ju dhënë iluzionin e një pamje të ngritur më të pastër”, thotë artistja e grimit Meghan Nguy me bazë në New York. Kur punoni në buzën e poshtme, mbishkruani vetëm qendrën e buzës për të krijuar një efekt të trashë, në formë zemre.

Hughes gjithashtu rekomandon hijen e qosheve të gojës dhe pjesës së poshtme të buzëve me një hije konture pluhur ose krem ​​(aktualisht, unë kam qenë duke dashur krem ​​Huda Beauty Tantour) kështu që mesi duket më i theksuar dhe i plotë. Mënyra ime e preferuar personale për ta bërë këtë është të përshkruaj harkun dhe buzën e poshtme të Cupidit (vetëm në qendër) dhe pastaj ta tërheq zvarrë në vijën time natyrore të buzëve në anët.

Sapo t’i keni buzët të vendosura në formën dhe madhësinë e dëshiruar, plotësojini ato me buzëkuqin tuaj të zgjedhur (preferoj I Need a Buzëkuq Nudo të Natasha Denona). Më pëlqen të marr një furçë të vogël për buzët si Nyx Pro Lip Brush dhe të shkrihem në astar me buzëkuqin, duke e bërë atë të duket sa më natyral.

Pasi provova këto këshilla nga Hughes, Tommy dhe Nguy, me krenari mund të them se unë jam një mjeshtër i përgjithshëm – dhe edhe ju mund të jeni. Mos më keqkuptoni, edhe buzët natyrale janë të bukura, por ka diçka për një ngritje të vogël dhe plotësia më bën të ndjehem e pasur me Kylie Jenner.

 

Burimi: allure.com