Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Si i shërojnë njollat fashat e akneve?

Kam gjetur njëherë fasha puçrrash të mbërthyer në laptopin tim të punës. Unë nuk jam saktësisht e sigurt se si ndodhi, por ato ndoshta ka rënë aty gjatë natës. Kjo ishte zhgënjyese për mua sepse heqja e fashave dhe zbulimi i asaj që thithën nga lëkura ime është një nga gjërat e mia të preferuara për këto fasha – dhe nuk mund të inspektosh saktësisht pastrimet e puçrave tuaj gjatë një takimi pune.

Por një ditë tjetër, një puçërr tjetër, një natë tjetër rrash në gjumë me fasha në fytyrën time. Shpesh kam pyetur veten se si funksionojnë saktësisht këto fasha të vogla. Ato pothuajse duken magjike, duke e thithur zit goo dhe kush-di-çfarë nga poret e mia. Nëse edhe një herë keni arritur të keni akne puçrrash gjatë një thyerje, mund të keni pyetur veten për të njëjtën gjë, që është arsyeja pse ne u kemi kërkuar ekspertëve të lëkurës të na japin vlerësimin rreth këtyre fashave ngjitëse.

 

Si i shërojnë njollat fashat e akneve?

Fashat e akneve janë zakonisht fasha ngjitëse në forma të rrumbullakëta, gjysmë transparente. Ato janë bërë nga veshja hidrocolloide, një lloj fashe kjo që tërheq lagështinë nga poret (ose në aplikimin e saj të zakonshëm, plagë të hapura) pa tharë lëkurën përreth. Kur aplikohet tek puçrat, parimi është i njëjti, sipas dermatologut me bazë në NYC Hadley King, M.D. “Ato funksionojnë duke thithur lëngun e tepërt, dhe kjo largon vajin dhe papastërtitë nga puçrat,” thotë Dr. King. Ajo shton: “Ndërsa janë të mbërthyera në lëkurë, pjesët e puçrrave gjithashtu kanë përfitimin e shtuar për t’ju parandaluar që ti shtypni apo t’i pickoni ato — gjë që është e mirë sepse marrja e një puçrre rrit inflamacionin dhe kohën e shërimit dhe rrit rrezikun për infeksion, heqjen e ngjyrës dhe njollave.”

Ai përfitim sekondar për t’ju parandaluar të prekni shumë fytyrën tuaj mund të jetë një mbrojtës i lëkurës për ata që janë pickues kronikë ose prekës me mendje të munguar, pavarësisht se çfarë lloji i çarjes së fytyrës është. Por, për të përfituar vërtetë nga copëzat e akneve, duhet t’i përdorni ato në llojin e duhur të zit. “Këto fasha mund të jenë të dobishme për puçrra më sipërfaqësore – për puçrra kokëbardha ose pustula,” shpjegon Dr. King. Anna Guanche, M.D., një dermatologe e certifikuar nga bordi dhe eksperte e famshme e bukurisë, i bën jehonë deklaratës së saj. “Ato punojnë me të vërtetë mirë për lezione cistike dhe pustula, por nuk bëjnë asgjë për puçrrat kokëzeza dhe gungat që gjenden brenda lëkurës/poret e ngjeshura.”

Në eksperimentimin tim, unë gjithashtu kam zbuluar që copëzat e puçrrave funksionojnë më mirë tek puçrrat e ngritura që kanë një pore të hapur, një rrugë e lehtë për të dalë nga brenda. Nëse është e nevojshme, unë do të hap në mënyrë të sigurtë puçrrën para se të aplikoj fashën. Pra, përveç nëse qëllimi juaj është që të ndaloni veten nga prekja e shpesht e tyre, vetëm aplikoni fasha tek copëzat sipërfaqësore të çara me puçrra kokëbardha. Mund t’i vendosni sa herë që dëshironi, por për të marrë një tetë orë të mirë të përdorimit, vendosini ato përpara se të shkoni për të fjetur.

Siç u përmend më herët, një nga pjesët më të mira të vendosjes së një fashe për akne është heqja e saj. Kjo sepse nëse e ka kryer punën e saj, do të keni copëza të bardha në copëza ku thithin gjithçka që nxerr nga puçrra e juaj. Dhe jo, nuk është në të vërtetë e bardhë për shkak të gungave në puçrrat tuaja kokëbardha. “Ajo gjëja e bardhë është thjesht hidrik i hidratuar. Lagështia e kthen atë në të bardhë, një lloj lagështie kronike e kthen lëkurën e gishtave tuaj në të bardhë. Sa më shumë lagështi që përthith, aq më e bardhë bëhet, ” shpjegon Dr Guanche, për zhgënjimin tim.

 

Vendosni fashën në atë puçërr

Të dy dermatologët me të cilët bisedova ranë dakord që copëzat e puçrrave janë një mënyrë e mirë për trajtimin e çarjeve. “Unë mendoj se këto fasha ofrojnë një mundësi trajtimi për njolla që mund të jetë e dobishme për puçrrat e buta. Dhe ato zakonisht nuk e thajnë lëkurën dhe e lënë të lëkundur si trajtime më klasike të puçrrave që përmbajnë acid salicilik dhe peroksid benzoyl. Kështu që kjo do të thotë që ato mund të jenë veçanërisht të dobishme për njerëzit me lëkurë të ndjeshme dhe akne të buta, “thotë Dr. King.

Është më mirë të provoni disa marka dhe stile të ndryshme për të gjetur ato që funksionojnë më mirë për ju dhe llojin tuaj të akneve.

 

Burimi: hellogiggles.com