Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Pse lëkura e juaj mund të reagoj dobët tek grimi

Sipas ekspertëve, izolimi, temperaturat e larta, maskat për fytyrë dhe grimi nuk shkojnë bashkë.

Thjesht nuk ka shumë hapësirë të mjaftueshme për të bërë grim në pandemi. Nëse keni qenë i përgjegjshëm sa i përkët vet-izolimit, ju sipas të gjitha gjasave nuk keni bërë grim edhe aq sa keni bërë më herët thjesht sepse nuk ju ka ardhë mundësia që të dilni nga shtëpia apo të kenit parë njerëz ashtu siç keni bërë më herët. Pa e përmendur faktin që grimosja ndër pjesës mbuluese të fytyrës apo gjatë nxehtësisë së verës nuk është thjesht e mundshme. Ju mund ende të vazhdoni të bëni rutinën ditore të grimosjes për të qëndruar e motivuar, në të cilat raste, është e mrekullueshme – por shumë nga ne kemi patur punë me to me muaj të tërë.

Tani që disa shtete janë duke u rihapur, sidoqoftë, disa njerëz janë duke u kthyer në punë dhe janë duke iu kthyer aktiviteteve shoqërore siç janë darkat. Dhe kjo do të thotë, natyrisht, se grimi është duke u rikthyer gjithashtu, shumë si një tronditje për lëkurën.

Nëse rrishtazi e keni bërë të tërë fytyrën me grim për herë të parë pas një kohe të gjatë, ka gjasa që lëkura e juaj ka shpërthyer nga njollat, është irrituar apo thjesht ndjehet shumë e yndyrosur më pas. Sipas dermatologëve, kjo nuk është plotësisht abnormale për shkak të disa shkaqeve potenciale.

Më poshtë, ekspertët zbërthejnë arsyet ludhur me reagimin e lëkurës që shkaktohet nga grimi, plus çka mund të bëni në mënyrë që të shmangni shpërthimet tjera.

Sipas të gjitha gjasave: Lëkura e juaj nuk është mësuar më me grim.

Thënia “është njejtë sikur të ngasësh një bicikletë” nuk vlen saktësisht për grimin. Siç shpjegon dermatologu nga San Deigo, Melanie Palm, shumë njerëz janë distancuar nga grimi apo grimosen shumë pak nga dita në ditë. Rikthimi i grimit, posaçërisht produktet më të rënda siç janë baza me mbulim të plotë apo çfardo produkti tjetër i bazuar në vaj, nuk është e lehtë për lëkurën që tu ripërshtatur.

“Nëse keni qenë jashtë rrjedhave për një kohë nga rutina e juaj e vjetër, shumë aktualitete përnjëherë – qoftë përkujdesja ndaj lëkurës, qoftë grimit – mund t’ju trondisin,” thotë ajo. “Për shembull nëse nuk keni qenë duke aplikuar grim dhe papritmas i hudhni topikalët me emolientët, hidratuesit dhe përbërësit me vaj, lëkura e juaj mund përkohësisht të qahet për shkak të mbylljes së poreve nga rutina e shkallëzuar.”

Me fjalë të tjera: lëkura e juaj mund ta ketë të vështirë që t’i qëndroj grimit në të njejtën mënyrë që ju mund të hasni në vështirësi për ta kryer punën pas një pushimi të gjatë. Dermatologja nga Connecticut, Mona Gohara e përmbledhë këtë gjë në terma më të thjeshtë: Lëkura e jonë është duke tentuar që të zgjohet nga grimi pas muajve të tërë të letargjisë.”

Djersët + maskat + grimi = shpërthim i qytetit.

Megjithëse shumica prej nesh kanë qenë në ambiente të mbyllura për pjesën më të madhe të vitit 2020, mjediset tona kanë ndryshuar në mënyrë drastike. Janë nxehtë dhe lagësht jashtë, dhe ne vazhdimisht duhet të mbrojmë gojën dhe hundët me mbulesa fytyre. Këto ndryshime të stilit të jetesës luajnë në mënyrën se si lëkura reagon ndaj përbërjes.

“Lëkura jonë është forca e blinduar mbrojtëse nga mjedisi i jashtëm; ndryshimet në lagështirë, nivelet e dritës dhe ndotësit e mjedisit ndikojnë të gjitha në ekuilibrin e lëkurës sonë”, përpunon Palm. “Përdorimi i kujdesit ndaj lëkurës ose përbërjes që ishte menduar për një mënyrë jetese të zënë mund të mos jetë shenjë e mirë për lëkurën që është përshtatur me jetën brenda.”

Ju ndoshta jeni tashmë të vetëdijshëm për ndryshimet e zakonshme sezonale të lëkurës suaj dhe se si ato ndikojnë në rutinën tuaj të përbërjes. Këto reagime sezonale, sipas Palm, mund të bëhen më intensive vetëm për shkak të vetë-izolimit. “Nëse keni qëndruar kryesisht brenda, ku ka temperaturë dhe lagështirë të qëndrueshme, papritmas dalja më shumë në temperatura më të nxehta dhe lagështia më e madhe gjithashtu mund të luajë një rol në thyerjet”, thotë ajo. “Kthimi rutinë i përbërjes mund të mos jetë fajtori i vetëm.”

Shtoni një fytyrë prej pëlhure në këtë ekuacion dhe reagimi i lëkurës suaj ndaj përbërjes mund të bëhet edhe më i paparashikueshëm. Nga rruga e parë, njerëzit me të vërtetë nuk duhet të mbajnë përbërje nën maska, sepse kjo mund t’i bëjë ata më pak efektivë. “Për maskat kirurgjikale dhe maskat N95, dhe ndoshta për maskat e rrobave, përbërja shkakton ndotjen e maskave dhe mund të çojë në uljen e filtrimit të ajrit,” i tha më parë Allure Cassandra M. Pierre, një mjek i sëmundjeve infektive në Qendrën Mjekësore të Bostonit. “Ju duhet të mbroni veten nga patogjenët potencialisht të dëmshëm në ajër dhe mbeturinat nga ndotja do të shkaktojnë më pak efikasitet në aftësinë e maskës ose aparatit të frymëmarrjes për të filtruar.”

Sidoqoftë, Love vëren se njerëzit do të dalin në publik më shumë – dhe për këtë arsye janë ende të veshur si mbulesa fytyre ashtu edhe grim më shpesh. Edhe vetë, maskat mund të shkaktojnë thyerje dhe gjendje të tjera të lëkurës sepse ato mund të ndryshojnë prodhimin e vajit dhe djersës rreth gojës dhe hundës. “Maskat e fytyrës po shkaktojnë një shpërthim puçrrash dhe një gjendje të ngjashme të quajtur dermatit perioral [një skuqje që zakonisht ndodh rreth gojës]”, thotë dermatologia e certifikuar nga bordi i New York City, Elyse Love. Gohara thotë se përbërja vetëm e përkeqëson atë efekt sepse maskat veprojnë si “një tendë prej pëlhure mbrojtëse që bllokon vajrat, papastërtitë, pështymat dhe djersën”.

Produktet e skaduara gjithashtu mund të bëjnë kërdi.

Ashtu si produktet për kujdesin e lëkurës, përbërja mund të skadojë. “Të gjitha produktet kanë një datë skadence tre vjet [kur] të pahapur, por nëse përbërja përdor krem ​​dielli ose acid salicilik, konsiderohet një” ilaç “, kështu që një datë skadimi duhet të renditet për të siguruar efikasitetin,” shpjegon kimisti kozmetik Ginger King. Ju mund t’i lidhni ato përbërës më shumë me kujdesin për lëkurën, por ato mund të gjenden edhe në shumë produkte kozmetikë. Kur skadojnë, thotë ajo, ata mund të humbasin efikasitetin e tyre dhe të shkaktojnë ndarjen e produkteve.

Nëse nuk keni qenë aq shumë sa keni menduar për përbërjen tuaj gjatë izolimit, disa nga produktet tuaja mund të kenë skaduar pa e kuptuar ju – dhe kjo mund të ketë një ndikim negativ në lëkurën tuaj. “Skadimi i produktit neglizhohet nga shumë njerëz,” shpjegon Love. “Produktet e skaduara lejojnë që bakteret të grumbullohen brenda produkteve, dhe kjo mund të çojë në një përkeqësim të puçrrave.” King shton se themelet e lëngëta janë të dyshuarit kryesorë kur bëhet fjalë për çështjet e lëkurës që ushqehen me përbërjen. “Çdo gjë e lëngshme është më e prirur të ketë probleme për shkak të përmbajtjes së ujit në produkt dhe mund të shkaktojë ndarje dhe produkte më pak efektive,” thotë ajo.

Nëse kanë kaluar disa muaj që kur keni përdorur përbërjen tuaj të shkimit, mendoni përsëri kur i keni blerë dhe kontrolloni ikonën e vogël të kavanozit në paketimin e tyre për të treguar nëse i kanë kaluar primet e tyre. Nëse i keni përdorur për më shumë se sa rekomandohet, Love dhe Palm të dy thonë që t’i hidhni dhe zëvendësoni ato menjëherë.

Eksfoliantët kimikë mund të ndihmojnë në balancimin e lëkurës suaj.

Nëse lëkura juaj po shpërthen për shkak të përbërjes, mbulesave të fytyrës ose motit, Gohara dhe Palm të dy rekomandojnë të punojnë më shumë acide në rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën. “Unë me të vërtetë mendoj se niveli i ri i intolerancës së përbërjes po vjen nga mungesa e një rutine të mirë të lëkurës gjatë karantinës, duke bërë që poret të bllokohen më shumë”, thotë Gohara.

Ajo rekomandon përdorimin e një pastrues të butë nëse nuk jeni tashmë dhe shtimin e jastëkëve të acidit salicilik (Rrëshqitjet e puçrrave të rishfaqura të SLMD janë një shembull i mirë) për të kontrolluar shpërthimet. “Unë i përdor ato gjatë ditës midis pacientëve për të çliruar gjërat që jetojnë nën maskë”, thotë ajo. Mund të përdorni gjithashtu një toner të bazuar në acid salicilik si Toneri Balance Force fitues i bukurisë nga Ole Henriksen.

Nëse ju pëlqen t’i mbani gjërat sa më të thjeshta, mund të kaloni në një pastrues që përmban acide alfa dhe beta hidroksi, siç sugjeron Palm. “[Mund të ndihmojë] me puçrrat dhe shtresimin e lëkurës pa qenë tepër i ashpër për ri-rregullimin e lëkurës,” shpjegon ajo. Redaktorët e Allure rekomandojnë Renée Rouleau AHA / BHA Blemish Control Cleanser, një tjetër fitues i Best of Beauty. Stick to lightweight products and focus on the eyes.

Nëse jeni të prirur për puçrra rreth mjekrës dhe gojës, instinkti juaj i parë mund të jetë ta mbuloni atë me produkte me mbulim të plotë menjëherë nga shkopi – por shmangia e vendosjes së përbërjes në atë zonë mund të parandalojë çdo thyerje ose acarim të mëtejshëm. Përveç kësaj, siç thekson Gohara, gjithsesi duhet ta mbuloni atë pjesë të fytyrës tuaj në publik me një maskë.

“Tani kemi veshur maska, kështu që sytë tuaj [spikasin]; ato janë e vetmja gjë që tregon,” rekomandon ajo. Ju mund të vendosni një buzëkuq të theksuar kur është e sigurt të hiqni edhe mbulesën e fytyrës. “Buzëkuqi nuk do të bëjë që lëkura juaj të reagojë. Lëreni pjesën tjetër të fytyrës tuaj vetëm.”

Nëse do të aplikoni themele, ajo shton se është më mirë të qëndroni tek formula pluhur mbi kremrat dhe lëngjet. Nga atje, Palm rekomandon që ngadalë të shtoni më shumë produkte në rutinën tuaj. “Merrni parasysh të shtoni një ose dy artikuj kozmetikë përsëri në rutinën tuaj në javë, pastaj shtoni më shumë nëse kjo po shkon mirë,” thotë ajo. “Një kthim gradual ka shumë të ngjarë të jetë i suksesshëm nëse keni lëkurë të yndyrshme, të prirur për puçrra ose të kombinuar”.

Nëse vazhdoni të përjetoni çështje të lëkurës dhe nuk jeni të sigurt se çfarë të bëni, këshillohuni me një dermatolog në zonën tuaj.

 

Burimi: allure.com