Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Pesë truqe për t’i kombinuar flokët e shkurtra me flokët shtesë

Jeni lodhur duke i mbajtur të njëjtat modele të vjetra flokësh në flokët tuaj natyral çdo ditë? A po kërkoni një mënyrë të menjëhershme, të përballueshme dhe joshëse për të theksuar flokët tuaj natyral pa marrë ndonjë masë drastike? Nëse përgjigjet tuaja për këto pyetje janë po, ne kemi zgjidhjen perfekte për ju – klipin e zgjatjeve të vërteta të flokëve.

Jo vetëm që këto zgjatime janë bërë prej flokësh 100% të njeriut por ato gjithashtu do t’ju japin pamjen e flokëve më të gjata dhe më të trasha që aq shumë i dëshironi. Por, çka nëse keni flokë të shkurtra? A duhet vetëm të prisni derisa të rriten ato përsëri? Jo, me hacks poshtë, ju mund të shkriheni në flokë të shkurtër me zgjatime kapëse për të marrë atë pamje që keni pasur në mendje.

  1. 1. Merrni veten tuaj flokët shtesë të trasha

Qëllimi i përdorimit të shtesave është që flokët tuaj të duken më të trasha dhe më të gjata. Por arritja e kësaj me flokë të shkurtra është një çështje e ndërlikuar, dhe nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të dukeni si barbune! Një mënyrë për të siguruar që kjo të mos ndodhë është të kërkosh një set zgjatimi të trashë – mundësisht 220 gram të trashë. Kjo është veçanërisht thelbësore nëse keni një prerje flokësh të topitur sepse ju nevojitet më shumë vëllim i flokëve sesa dikush me flokë të gjatë për të arritur një pamje natyrale të qetë.

  1. Përdredhni flokët më të shkurtër rreth qafës larg

Mbërthimi i trashë i zgjatur i flokëve do t’ju japë një pamje natyrale, por flokët më të shkurtër dhe tregues rreth qafës do të dalin dhe do të bërtasin “flokë të rremë” për këdo që do të hasni. Nëse doni të bindni të gjithë përreth jush që janë flokët tuaj dhe jo një zgjatim, atëherë duhet të hiqni qafe flokët e shkurtër rreth zonës së qafës. Një mënyrë e thjesht për ta bërë këtë është duke krehur këto qime, duke i përdredhur ato me një kunj bobi në mënyrë që ato të qëndrojnë të qeta në qafën tuaj, dhe më pas kapeni në indin e parë. Përndryshe, ju mund ta thurni atë.

  1. Përqafoni kaçurrelat ose valët

Një mënyrë tjetër për të mashtruar botën për të menduar se keni marrë flokë të gjatë dhe voluminozë kur në realitet, thjesht po tronditni një klip të vërtetë të zgjatjes së flokëve është ta bëni kaçurrela ose ta tundni atë. Curl ose tundni përzierjet në flokët tuaj dhe zgjatjen së bashku – në atë mënyrë; ato do të rrjedhin pa të meta dhe do të duken natyrale gjatë gjithë ditës. Për ta bërë detyrën më të lehtë për veten tuaj, konsideroni të bëni kaçurrela shtesat tuaja paraprake para se t’i vishni.

  1. Ngacmoj rrënjët

Dëshironi të siguroheni që shtesa të qëndrojë në vend gjatë gjithë ditës dhe të mos ju japë një kohë të vështirë gjatë prerjes së saj? Pastaj ngacmoni flokët tuaj duke krehur rrënjët duke përdorur një furçë ngacmuese. Mos ngurroni të aplikoni pak llak flokësh edhe në rrënjë, kështu që zgjatimet mund të kenë një kapje më të fortë. Kjo është veçanërisht thelbësore nëse keni flokë tepër të imët.

  1. Hidhni një pëllëmbë ngjyrash

Një tjetër mënyrë e thjeshtë për t’u përzier në flokë të shkurtër me shtrëngime reale të zgjatjes së flokëve është të përdorni endje me ngjyra të ndryshme. Kjo krijon më shumë dimension dhe e bën pamjen tuaj të përgjithshme natyrale. Për më tepër, ju i bëni njerëzit të mendojnë se i keni lyer flokët kur nuk i keni prekur as ato.

Sidoqoftë, sigurohuni që të shkoni për ngjyra që punojnë së bashku, të tilla si bjonde dhe gështenja. Nëse i keni lyer flokët, rregulli i gishtit të madh është të zgjidhni të paktën një ngjyrë që shkrihet me majat e flokëve tuaj natyralë.

Aty e keni; nëse keni një bob të zbukuruar të gjatë (lob) ose një të shkurtër të zbehtë, haqet e përshkruara më sipër do t’ju ndihmojnë ta përzieni atë në mënyrë të përsosur me kapëse reale të zgjatjes së flokëve.

 

Burimi: zarias.com