Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Përfitimet e larjes së fytyrës me ujë të ftohtë

Disa këshilla bukurie rekomandojnë larjen e fytyrës me ujë të ngrohtë, ndërsa të tjerët sugjerojnë që ta bëjnë me ujë të ftohtë. Pra, cila është e drejtë? Në realitet, përdorimi i ujit të ngrohtë dhe të ftohtë në fytyrë, secila ka përfitimet e veta për të ofruar. Në këtë artikull, ne do të përqendrohemi në avantazhet e përdorimit të ujit të ftohtë. Nëse dëshironi të dini pse është ide e mirë përdorimi i ujit të ftohtë në fytyrë, vazhdoni leximin.

Para se të hedhim një vështrim në disa nga arsyet pse përdorimi i ujit të ftohtë është një ide e mrekullueshme, të merremi së pari me një gjë konkrete: pastroni plotësisht fytyrën para se të përdorni ujë të ftohtë mbi të.

Kjo ka të bëjë me faktin se uji i ftohtë shkakton që poret e hapura të mbyllen. Dhe nëse fytyra juaj është e ndotur para se ta lani me ujë të ftohtë, të gjitha ato grimcat e padëshiruara dhe të ndotura do të bllokohen brenda poreve. Ne të gjithë e dimë se mbyllja e poreve mund të jetë katastrofike sepse mund të shkaktojë shfaqjen e puçrrave!

Tani që kemi sqaruar këto çështje, është koha të shikoni përfitimet e përdorimit të ujit të ftohtë në fytyrë:

Shkakton tkurrjen e poreve

Siç e cekëm edhe më herët, uji i ftohtë është i aftë të bëjë zvogëlimin e poreve të mëdha. Spërkatja e ujit në fytyrë është një lloj i përsosur për bukurinë për personat të cilët janë të tmerruar për bërjen e selfi-ve dhe postimin e tyre në internet për shkak të poreve gjigante që i bëjnë fytyrat e tyre të duken si sipërfaqja e hënës.

Ndihmon në kontrollin e vajrave të fytyrës

Meqë uji i ftohtë ka veti të zvogëlojë poret, gjithashtu mund të ndihmojë që fytyra juaj të duket më pak shkëlqyese. Kjo ndodhë për shkak se përmes poreve tuaja vajra të prodhuara nga gjëndrat dhjamore arrijnë sipërfaqen e lëkurës suaj. Me zvogëlimin e dukshëm të madhësisë së poreve, sasia e vajrave që mbulon fytyrën tuaj mund të mbahet në minimum.

Ndihmon kundër varjes së lëkurës

Uji i ftohtë shkakton zvogëlimin e poreve të mëdha për shkak të vetive të buta shtrënguese, që do të thotë se mund të shkaktojë shtrëngimin e indeve të buta siç është lëkura juaj. Për këtë shkak uji i ftohtë mund të zhdukë rrudhat – e bën lëkurën të shtrënguar. Me fjalë tjera, larja e fytyrës me ujë të ftohtë është një ndryshim i pamjes, por pa rreziqe.

Kjo e bën tenin tuaj të kuqrremtë

A e dini se larja e fytyrës me ujë të ftohtë mund ta bëjë tenin tuaj sportiv me një shkëlqim rozë? Pra, nëse ju mendoni se fytyra juaj duket e zbehtë, shtoni pak ngjyrë duke shpëlarë me ujë të ftohtë. Ja një këshillë shtesë: fërkimi i një kubi akull në faqet tuaja do t’i bëjë të skuqen në mënyrën më natyrale!

Vetëm edhe një këshillë: Nëse është muaji më i ftohtë i vitit, sigurohuni që ta aplikoni hidratuesin tuaj të preferuar pas shpëlarjes së fytyrës me ujë të ftohtë për të ruajtur lëkurën tuaj nga tharja dhe plasaritja.