Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Një mënyrë e thjeshtë dhe e lehtë për të hequr akrilikun….

S’ka sallone për thonj? S’ka problem.

Në një botë të përsosur, grupi ynë i freskët i thonjve akrilik do të ishte i rregullt, elegant dhe pa patate të skuqura përgjithmonë. Por këtu në botën reale, thonjtë akrilikë janë të prirur për thyerje – disa thonj që bien plotësisht – manikyrja thon lehtë, dhe pas një kohe, rritja e re e thonjve thjesht nuk është një pamje e këndshme për t’u parë. Vjen një moment në kohë kur nuk mund të kërkoni tek manikyristi juaj për një ri-up dhe jeni përballur me zgjidhjen tuaj të vetme: heqjen e akrilikës vetë.

Para se të përdorni Metrocard ose ndonjë këshillë tjetër që mund të keni marrë gjatë viteve, ndaloni – ekziston një mënyrë më e sigurt për të hequr akrilikën tuaj. Përpara, artist i famshëm i thonjve dhe Nails. Ambasadorja e saj Lisa Logan ndan këshillat dhe truket e saj personale për heqjen akrilike në shtëpi, pa dëmtime.

Prisni, mendova se thonjtë akrilikë ishin të këqij për thonjtë tuaj natyralë?

Gjërat e para së pari: akriliku nuk është i keq, pavarësisht se çfarë historish tmerri keni dëgjuar. “Unë besoj se aplikimi dhe heqja e duhur është thelbësore për çdo produkt që vendosni në thonjtë tuaj”, thotë Logan. Gjithçka varet nga gjetja e një tekniku të mirë që di të zbatojë siç duhet akrilikën në thonjtë tuaj ose duke përdorur mjetet e duhura në shtëpi, sipas Logan.

 

Cilat produkte janë të nevojshme për heqjen akrilike në shtëpi

“[Ekzistojnë] metoda jo tradicionale për heqjen e akrilikut si përdorimi i kartave të metrosë, sepse ato janë shumë të holla dhe mund të lidhen midis gozhdës dhe produktit. Por akriliku hiqet më mirë me aceton ose një stërvitje”, shpjegon Logan. Sidoqoftë, mënyra më efektive për të hequr akrilikun nga thonjtë tuaj është njomja e thonjve tuaj në aceton të pastër, i cili ndihmon në shkrirjen e xhelit / akrilikut për të parandaluar gërvishtjet dhe qërimet e tepërta. Logan sugjeron gjithashtu të investoni në një tas manikyri, topa pambuku, letër petë, mbajtëse thonjsh dhe një shkop druri.

Si të hiqni manikyrën tuaj akrilike / xhel në shtëpi në pesë hapa:

  1. Përdorni skedarin e thonjve për të hequr shkëlqimin (shtresa e sipërme) nga ngjyra e xhelit ose manikyrit të thonjve.
  2. Zhytni topat e pambukut në aceton.
  3. Pritini fletën tuaj në katrorë – sa të mbështilleni rreth gishtit tuaj – dhe mbështjellni fort topin e pambukut në pllakën e thonjve, aty ku është pjesa tjetër e ngjyrës së xhelit.
  4. Lëreni acetonin të vendoset në thonj për të paktën 20 minuta.
  5. Pas 20 minutash, do të shihni xhelin që shkëputet nga pllaka e thonjve. Kapni shkopin prej druri portokalli për të ndihmuar në largimin e xhelit të tepërt nga gozhda.
  6. Tani për pjesën argëtuese. Prisni dhe formoni gozhdën në mënyrë që të mos pengojë asgjë. Pastaj, zhyt duart në ujë të ngrohtë me sapun.
  7. Hiqni dorën dhe shtyni përsëri kutikulën tuaj, duke pastruar lëkurën e lirë dhe kutikulat e thata.
  8. Thani dhe shtypni gozhdën për të krijuar një sipërfaqe të lëmuar. Përsëriteni nga ana tjetër

 

Si duket kujdesi pas tij?

Thjesht vendosni thonjtë tuaj, kështu që tani është koha të hidratoni shtratin e thonjve për ta forcuar atë. “Shtoni një vaj të kutikulës dhe masazhojeni atë në gozhdë dhe kutikulë”, shton Logan. “Lani duart duke përdorur një furçë thonjsh për të pastruar pllakën e thonjve për herë të fundit.” Pasi thonjtë tuaj të pastrohen, Logan thotë të pikturoni gozhdën duke përdorur Thonjtë. Inc Nailkale pallto bazë – një manikyr i thonjve i formuluar me ekstrakt lakër jeshile për të krijuar thonjtë e dobësuar. Ju mund të ndaleni atje dhe të lini thonjtë tuaj të zhveshur, ose t’i dhuroni vetes një manikyr të plotë duke përdorur një ngjyrë tjetër të thonjve.

 

Burimi: elle.com