Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Një homazh për obsesionin e priceshës Diana për vijezuesin e kaltër

“Më pëlqen të jem një shpirt i lirë”, tha Princesha Diana një herë. “Disa nuk e pëlqejnë këtë, por kështu jam.” Përgjatë dy dekadave që nga vdekja e saj e parakohshme, magjepsja e kahershme e publikut me të – si mbretërore, humanitare, ikonë e stilit dhe rebele e paqëndrueshme – ende nuk është zbehur. Sezoni i ri i The Crown, që del sot, po nxit vetëm më shumë intriga rreth mënyrave në të cilat ajo mori traditë mbretërore me një qëndrim të vetë-siguruar dhe kode të dallueshme të vetë-shprehjes.

Si fëmijë i viteve ’90, unë, si shumë, gjithmonë jam marrë me bukurinë, hirin dhe shkëlqimin e Princeshës Diana. Por, nga të gjitha nënshkrimet e saj, ajo që më ka ngelur gjithmonë në sy ishte prirja e saj në epokën e viteve ’80 për rrahje me vija të linjës elektrike blu; më e habitshme e veshur me një prej diademave të saj me diamant me gaz. Oh, kontrasti! Po, unë e di që ishte vitet ’80 dhe se ishte dekada e banderolave ​​për përbërjen shumëngjyrëshe, por për një grua me shtatin e saj, për mua gjithnjë dukej një lloj punk, një mjet për parmak të hollë kundër sistemit mbretëror.

Plus, qasja e saj e zbutur ndaj një deklarate të vendosur me ngjyra të guximshme solli një ndjeshmëri të botës reale në pamje. “Në vitet ’80, eyeliner blu kishte të bënte me tërheqjen ose ndriçimin e syve blu natyrisht”, shpjegon artistja kozmetikë dhe drejtori i parë global i artistikës së Tatcha Daniel Martin, i cili i dha Meghan Markle shkëlqimin e saj natyror të ditës së dasmës. “Ajo e mbajti atë afër vijës së qerpikëve, duke rritur irisin duke krijuar këtë efekt tonik monokromatik në sy. Ajo kurrë nuk e çoi atë deri në qepallë, e cila do të krijonte një efekt krejtësisht të ndryshëm të gjithë së bashku. Unë mendoj se e mban atë në atë mënyrë e bëri atë të vishet për kaq shumë “.

Ndërsa unë, për një, e dua një sy në ujë dhe mendoj për Princeshën Diana sa herë që lyej një laps të kaltër nëpër vijërat e ujit për një dozë të shpejtë ngjyrash, e di që mund të jetë një zgjedhje polarizuese – dhe me siguri ishte për Princeshën Diana si 80-të më shumë-është-më ’80 i dha vendin minimalizmit të viteve ’90. Kështu që nuk u befasova kur mësova se kur u takova me Princeshën Diana në sesionin e saj të parë fotografik Vogue në 1991, artistja e grimit Mary Greenwell, e cila punoi me të gjatë gjithë viteve ’90, e bindi atë që të shtonte hije më neutrale të syve në repertorin e saj. “Në vitet ’80, shumë njerëz kishin veshur me vija për sytë blu dhe ajo ishte aq e re! Mund të largohej duke bërë gjithçka që dëshironte,” shpjegon Greenwell. “Ajo ishte eksperimentale dhe e donte shumë grimin, por kur doli në tapetin e kuq, ne thjesht u përpoqëm ta bënim atë sa më joshëse dhe të mrekullueshme për kohën.”

Siç u tha, eyeliner blu sigurisht që ka vendin e tij, veçanërisht në falas për të gjithë që është viti 2020, ku vetë-shprehja mbretëron e shkëlqyera. “Tani për tani, ka të bëjë me çfarëdo që dëshironi të bëni, dhe duke e bërë atë të duket më e mira për ju”, thotë Greenwell. “Kjo është ajo që ka bërë Diana gjithmonë”. Këshillat e saj për të tërhequr këpushat e guximshme të eyelinerit, pa marrë parasysh sa e ndritshme ose e nënvlerësuar janë hijet, janë për të mbajtur pjesën tjetër të fytyrës të freskët dhe të gjallë: Lëkurë të pastër të zgjeruar me themel të tejdukshëm dhe vrima të lehta të pendës të skuqjes dhe bronzit skuqja “në fytyrë. “Bëhet fjalë për thjeshtësi të bukur!” ajo tha. Kjo do të thotë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm, por ndërsa mania The Crown vendos, një tërheqje e eyeliner për Princeshën Di-blu është padyshim në kartat për këtë redaktor.

 

Burimi: vogue.com