Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Naomi Osaka në rutinën e saj jashtë fushës së sportit

Naomi Osaka është duke ndjekur pretendimet e saj. Jo vetëm si lojtarja më e mirë në botë e tenisit në fushë, por si një shkelëse që rritet e kufijve të bukurisë. Me shtytjen e saj të pabesueshme dhe pa synimin për tu bllokuar nga pritjet e dikujt tjetër – “Unë jam vetëm unë”, u përgjigj ajo gjatë një konference shtypi kur u shty të tregonte për identitetin e saj biracial duke u rritur me një nënë japoneze dhe një baba haitian – ajo është bërë një model për gratë e reja të panumërta. Dhe ajo do të arrijë më shumë: Vjeshtën e kaluar, Shiseido, marka më e famshme kozmetike e Japonisë, shpalli Osakan si një ambasadore marke dhe tani, ajo po bashkon forcat me minerale të zhveshura në të njëjtin kapacitet, tërhequr nga ofertat e performancës së lartë të markës së bukurisë së pastër. “Kjo është diçka që unë kurrë nuk kam menduar se do të ndodhte,” shpjegon ajo për partneritetin, disa ditë para se ajo të përballet me lojtaren ruse Anna Blinkova në raundin e parë të US Open, duke mbrojtur titullin kampion që fitoi pasi mërziti Serena Williams në atë ndeshje finale famëkeqe. “Unë gjithmonë e kam dashur makijazhin, por duke u rritur, gjëja e menjëhershme ishte gjithmonë loja sportive. Unë kurrë nuk kam menduar se do të më fuste në hapësirën e bukurisë.”

Pasionin e saj për bukurinë Osaka e trashëgoi nga nëna e saj, Tamaki, e cila gjithmonë mbante buzë të kuqe, kujton ajo. “Gjithmonë do ta shikoja duke u grimuar para se të shkonte në punë dhe pastaj të luaja me të pasi të largohej,” shpjegon Osaka duke qeshur. Në krye të trashëgimisë së nënshkrimeve të mamasë së saj, ajo gjithashtu pëlqen të krijojë një histori me ngjyra. “Më pëlqen shumë të koordinoj me veshjen time, kështu që shpesh varet nga ajo që unë kam veshur atë ditë,” thotë ajo, pasi kohëve të fundit kishte një larje rimeli prej liri për t’iu përshtatur gjerdanit të saj të zinxhirit të artë dhe shkeljeve të syzeve me oniks për të plotësuar një Sacai x Nike. Sa i përket rutinës së saj në kohë loje, kjo varet nga një gjë: “Djersit shumë”, shpjegon Osaka. Jo shumë produkte mund të tejkalojnë nënproduktin e atletizmit të saj të pabesueshëm, por bareMinerals’s Barepro Performance Wear Liquid Foundation kalon testin e djersitjes; dhe kështu për një mbulim të lehtë, me pamje natyrale, ajo e shtreson atë përpara një velloje të Shiseido Anessa Perfect UV Sunscreen SPF 50 për të mbrojtur nga rrezet djegëse të diellit në Fort Lauderdale ku ajo banon kryesisht. Ndërsa dora e prapme e Osaka është jashtëzakonisht e padepërtueshme, reja e saj e kaçurrelave të puthura nga dielli është shpesh në mëshirën e Nënë Natyrës. “Unë kam tendencë të vendos shumë kondicioner për pushime nëse jam në një vend ku lagështia është me të vërtetë e çmendur”, thotë ajo duke u kujdesur për mbështjelljet e saj, duke kujtuar motin e zhurmshëm që ajo kaloi në Miami Open. “Unë nuk kam [përsosur] një teknikë akoma sepse flokët e mia janë aq të ndryshme çdo ditë. Unë ende nuk e kam kuptuar se si ta menaxhoj atë, kështu që kam ndezur dhe fikur me produkte të ndryshme vetëm për të parë se si të ndryshme ndërveprojnë me kaçurrelat e mia. Unë kryesisht thjesht i lag me çfarëdo gjëje. ”

Ndërsa bukuria është një aspekt jetësor i shprehjes së saj, Osaka i jep premiumin më të lartë vetë-kujdesit për mirëqenien e saj të përditshme. “Unë kujdesem për shëndetin tim mendor duke u rrethuar me shumë njerëz që i dua”, shpjegon ajo. “Energjia pozitive është një nga gjërat më të rëndësishme në botë.” Por kur presionet për të qenë një atlete e ri me famë botërore rëndojnë, një banjë restauruese bën mrekulli, fizikisht dhe mendërisht. “Pas ndeshjeve të vështira, më pëlqen të hyj në një banjë akulli për 15 minuta, sepse ajo nxjerr acidin laktik nga sistemi juaj,” shpjegon ajo. “Pas kësaj, do të pushoj në ujë të ngrohtë me kripëra japoneze të banjës.” Por, ajo që e mban Osaka të mbështetur, madje edhe në mes të përgatitjeve të lodhshme para-turneut, është qëndrimi i saj modest. “Kur nuk më pëlqen të stërvitem, thjesht mendoj për të gjithë të tjerët në botë që duan të jenë në pozicionin në të cilin ndodhem”, shpjegon Osaka. “Duhet të jem gjithmonë mirënjohës dhe të kujtoj se ka kaq shumë njerëz që punojnë atje ku jam. Unë duhet të punoj më shumë se të gjithë nëse dua të qëndroj në krye.

 

Burimi: vogue.com