Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Kujdesi për thonjt tuaj është më i rëndësishëm nga sa mund të mendoni

Ushtrimet, të ushqyerit shëndetshëm dhe dushi janë gjërat e zakonshme të përditshme që shumë prej nesh i bëjmë për t’u kujdesur për trupat tanë. Por kur bëhet fjalë për thonjt tanë, ne shpesh u kushtojmë vëmendje atyre vetëm kur duhet të shkurtohen ose lustrohen. Realiteti është se keqtrajtimi i thonjve tanë, ose moskujdesi i duhur për to, mund të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj.

Ju ndoshta keni dëgjuar shumë nga këto këshilla se si t’i mbani thonjt tuaj më të shëndetshëm dhe të dukeni sa më mirë, por mund të mos jeni të vetëdijshëm se çfarë mund të ndodhë nëse i injoroni. Këtu janë disa mënyra se si keqtrajtimi i thonjve tuaj mund potencialisht t’ju dëmtoj.

Mos kafshoni thonjt tuaj.

Edhe pse kemi dëgjuar herë pas here, gati gjysma e të gjithë fëmijëve kafshojnë thonjt e tyre, dhe shumë vazhdojnë gjatë gjithë moshës së rritur. Kafshimi i thonjve jo vetëm që mund të dëmtojë lëkurën rreth thoit por gjithashtu mund të rrisë rrezikun tuaj për infeksion, të dëmtojë dhëmbët tuaj dhe të kontribuojë në dhimbje të nofullës ose probleme të nyjeve temporomandibular (TMJ). Mërzia, stresi dhe ankthi janë të gjitha shkaktarë të kafshimit të thonjve. Disa këshilla për të parandaluar kafshimin përfshijnë mbajtjen e thonjve të shkurtër, identifikimin e shkaktarëve dhe zëvendësimin e zakonit të kafshimit të thonjve me një zakon të mirë, siç është loja me një top për të mbajtur duart tuaja të zëna.

Ndaloni ngatërrimin me kutikulat dhe thonjt tuaj.

Shumë njerëz marrin këpucët ose tërheqin thonjt e tyre, por këto zakone mund të shkaktojnë dëme dhe mund të rrisin rrezikun tuaj për infeksion. Vendosni vaj thonjsh ose krem ​​dore në thonjt dhe lëkurën që rrethon thonjt për të ndihmuar më tej në uljen e nivelit të leskërimit të lëkurës (dhe tundimin për ta parë atë).

Përdorni pastrues manikyrësh pa aceton dhe qëndroni të hidratuar.

Me të gjitha llojet e ndryshme të manikyrëve dhe pedikyrëve që mund të merrni sot, nga xheli dhe akriliku te lustruesit e zhytjes, është e vështirë për thonjt tuaj të pushojnë. Lustruesi dhe kimikatet e përdorura në manikyr dhe pedikyr priren të thajnë thonjtë tuaj. Kjo mund të ulë fleksibilitetin e tyre, duke i bërë ata të prirur për copëtim dhe qërim. Vendosja e një shtrese mbrojtëse si një forcues i thonjve pa formaldehid dhe pa toluen mund të ndihmojë në forcimin e thonjve tuaj midis manikyrëve dhe pedikyrëve. Gjithashtu, provoni të përdorni pastrues manikyri pa aceton për të parandaluar tharjen, copëtimin dhe qërimin e thonjve.

Mbani thonjtë e thatë dhe të pastër.

Provoni të mendoni se sa herë lani duart ose pastroni enët. Sa herë që i ekspozoni thonjt tuaj në ujë ose kimikate, ju po i vendosni ato në rrezik që maja dhe bakteret të rriten nën ose rreth thonjve. Ekspozimi i tepërt ndaj ujit madje mund të shkaktojë që thonjt tuaj të ndahen. Konsideroni të vishni doreza me veshje pambuku kur pastroni me kimikate ose lani enët.

Praktikoni higjenën e mirë të thonjve.

Shumë prej nesh mbajnë higjienë të mirë duke bërë dush çdo ditë, por shpesh anashkalojnë rëndësinë e praktikimit të higjienës së mirë të thonjve. Këtu janë disa mënyra se si mund të kujdeseni për thonjtë tuaj në mënyrë rutinë.

  • Shkurtoni thonjtë tuaj me gërshërë të mprehtë manikyrësh ose prerëse thonjsh, pastaj vendosni butësisht çdo skaj të mprehtë për të shmangur gërvishtjet.
  • Përdorni një furçë të butë thonjsh për të pastruar poshtë thonjve.
  • Shmangni përdorimin e mjeteve të mprehta nën thonjtë pasi kjo mund të ngrejë gozhdën dhe të mirëpresë bakteret.
  • Vendosni krem ​​hidratues në duart, thonjtë dhe kutikulat për t’i mbajtur ato të hidratuara.

Ndryshimet e thonjve janë gjithashtu të rëndësishme për t’u kushtuar vëmendje, sepse ato mund t’ju ndikojnë në shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Në vend që të injoroni thonjtë tuaj derisa të kenë nevojë për vëmendje kozmetike, ju mund të dëshironi të merrni parasysh kujdesin e duhur për ta para se të fillojë të ndikojë në shëndetin tuaj.

Konsultohuni me mjekun ose dermatologun nëse keni pyetje të tjera në lidhje me shëndetin e thonjve.

 

Burimi: newsroom.uhc.com