Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Këshilla për t’i bërë thonjt tuaj që të rriten më shpejt

Thonjt e gishtave dhe shëndeti juaj

Thonjtë e gishtave janë bërë nga shumë shtresa të një proteine ​​të fortë të quajtur keratin. Thonjtë janë një tregues i rëndësishëm i shëndetit tuaj të përgjithshëm.

Thonjtë e shëndetshëm duhet të jenë të butë dhe të fortë, pa asnjë fole ose brazdë dhe me ngjyra të qëndrueshme.

Nëse thonjtë tuaj rriten më ngadalë se mesatarja dhe ju dëshironi që ata të rriten më shpejt, ka disa mjete shërimi në shtëpi dhe teknika të pastrimit që mund t’ju ndihmojnë.

Mjetet juridike në shtëpi për rritjen e thonjve

Nuk ka asnjë metodë të vërtetuar shkencërisht për t’i bërë thonjtë të rriten më shpejt. Por kujdesi i mirë për trupin tuaj përmes ushqimit të duhur dhe përdorimi i këshillave të mëposhtme për të forcuar thonjtë tuaj mund t’i ndihmojë ata të rriten të fortë dhe të gjatë me kalimin e kohës.

 1. Merrni biotinë

Biotina është një lloj i rëndësishëm i vitaminës B që lejon trupin të kthejë ushqimin në energji. Rekomandohet gjithashtu shumë si një shtesë për të ndihmuar në forcimin e forcës së flokëve dhe thonjve.

Disa studime njerëzore sugjerojnë që marrja e një suplementi biotine çdo ditë mund të ndihmojë në forcimin e thonjve. Disa shkencëtarë Burimi i Besuar thonë se një dozë prej 2.5 miligramë biotinë çdo ditë mund të përmirësojë forcën e thonjve në vetëm disa javë. Biotina mund të gjendet natyrshëm në:

 • maja e birrës
 • vezë të gatuara
 • sardelet
 • arra dhe gjalpë arrash
 • drithërat integrale
 • sojë dhe fasule të tjera
 • lulelakër
 • banane
 • kërpudha

Bleni shtojca të biotinës në internet.

 1. Përdorni forcues të thonjve (me masë)

Butësia e thonjve i bën thonjtë më të prirur ndaj thyerjes, gjë që rrit nevojën për rigjenerimin e thonjve. Për të mos thyer thonjtë, ekspertët normalisht rekomandojnë forcues të thonjve. Këto janë substanca që pikturohen në thonjtë si një lustër dhe hiqen më vonë me pastruesin e manikyrit.

Kjo është e dobishme në forcimin e thonjve dhe parandalimin e thyerjes në periudhën afatshkurtër. Sidoqoftë, ekspertët thonë se Burimi i Besuar Përdorimi i zgjatur i forcuesve të thonjve ndonjëherë mund të bëjë që thonjtë të bëhen më të dobët dhe më të prirur për tu thyer.

Bleni hardenerin e thonjve në internet.

 1. Shmangni thonjtë ngjitës dhe lustruesit toksikë

Studiuesit kanë zbuluar se përdorimi i rregullt i thonjve artificialë ngjitës mund të dobësojë thonjtë e vërtetë dhe t’i bëjë ata më të prirur për thyerje. Opsioni më i mirë është të lyeni thonjtë tuaj me manikyrët që kanë pak ose aspak kimikate toksike, të tilla si:

 • toluen
 • formaldehid
 • ftalati dibutil (DBP)

Shikoni për formulime me bazë uji që tregojnë se janë pa toksina. Disa marka të njohura të manikyrit jotoksik përfshijnë Acquarella dhe Suncoat.

 1. Praktikoni pastrimin e mirë

Rregullimi i rregullt i thonjve gjithashtu mund të ndihmojë në rritjen e forcës së thonjve tuaj, duke inkurajuar rritjen dhe zvogëlimin e thyerjes. Disa mënyra për t’i mbajtur thonjtë tuaj të mirëmbajtur përfshijnë:

 • mbajtja e thonjve tuaj të thatë dhe të pastër, gjë që nuk lejon që bakteret të rriten nën to
 • duke përdorur gërshërë të mprehtë manikyrësh ose gërshërë për të shkurtuar thonjtë tuaj drejt, dhe më pas duke i përdorur ato për të rrumbullakosur majat e thonjve tuaj në një kurbë të butë
 • njomjen e duarve dhe thonjve me locion, sigurohuni që t’i fërkoni në thonjtë tuaj, veçanërisht në bazën ku ndodhen kutikulat
 • shmangni kafshimin e thonjve ose prerjen e thonjve shumë të shkurtër

Bleni gërshërë për manikyr dhe prerëse thonjsh në internet.

Çfarë i shkakton thonjtë jo të shëndetshëm?

Shëndeti i dobët mund të bëjë që thonjtë të rriten jo normalisht. Disa çështje të zakonshme të rritjes së thonjve përfshijnë:

 • ndryshimet në ngjyrë
 • ndryshime në trashësi ose formë
 • ndarja e gozhdës nga lëkura përreth
 • gjakderdhje
 • ënjtje ose dhimbje rreth thonjve
 • thonjtë me rritje të ngadaltë

Thonjtë me rritje më të ngadaltë vijnë me moshën, por gjithashtu mund të jenë një shenjë e sëmundjes ose mungesës ushqyese. Ato madje mund të shkaktohen nga disa ilaçe.

Hormonet gjithashtu luajnë një rol në nxitjen e rritjes së thonjve. Njerëzit e rinj kanë tendencë të kenë thonj në rritje më të shpejtë se të moshuarit, dhe burrat dhe gratë shtatzëna kanë tendencë të përjetojnë rritje më të shpejtë të thonjve se të tjerët. Në të rriturit e shëndetshëm, rritja mesatare e thonjve të gishtave është rreth 3.5 milimetra në muaj Burimi i besuar – rreth trashësisë së një kapaku të stilolapsit.

Në fund të fundit

Thonjtë tuaj janë një pasqyrim i shëndetit tuaj të përgjithshëm. Importantshtë e rëndësishme të qëndroni në një dietë të shëndetshme nëse doni thonj të fortë, me rritje të shpejtë dhe të shëndetshme. Kjo përfshin ngrënien e një diete të ekuilibruar, të mbushur me fruta dhe perime të freskëta, burime të ligët të proteinave, një sasi të mjaftueshme karbohidratesh dhe shumë yndyrna të shëndetshme.

Sidoqoftë, ndonjëherë thonjtë kanë nevojë për pak ndihmë për t’u bërë më të shëndetshëm dhe më të fortë. Kjo është ajo ku mjetet juridike në shtëpi mund të ndihmojnë. Mos harroni, ju nuk mund të bëni që thonjtë tuaj të rriten me magji më shpejt. Por nëse kujdeseni për ta, ata do të forcohen dhe do të zgjasin më gjatë, duke i bërë ata më pak të prirur për thyerje.

 

Burimi: healthline.com