Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Ilaç natyral për skuqje të lëkurës!

Kur cilësia e lëkurës i nënshtrohet ndryshimeve dhe dalin papritmas puçrra të kuqe, kjo dukuri zakonisht quhet skuqje e lëkurës. Shkaqet e tyre ndryshojnë nga reagimi alergjik ndaj rezultateve të infeksionit.

Skuqja alergjike mund të jetë sistemike ose lëkurore. Alergjia sistemike shkaktohet nga ushqimet apo thithja e ajrit kurse alergjia e lëkurës është rezultat i kontaktit të lëkurës me alergjen.

Këtu kemi disa trajtime efektive për skuqjen e lëkurës:

  • Merrni një lugë gjelle fara të lulekuqes dhe pastaj përzieni me një lugë çaji ujë dhe një lugë çaji lëng limoni.
  • Dy nga substancat më efektive kundër alergjive janë mjalti i papërpunuar dhe uthulla e mollës.
  • Vitamina C dhe vetitë e saj të forta antioksiduese shërojnë skuqjen. Gjithashtu redukton rreziqet e reaksioneve alergjike.
  • Aplikimi i gjetheve të bajameve të shtrydhura në zonën e prekur nga skuqja është një tjetër trajtim efektiv.
  • Një banjo me miell tërshëre është një kurë tradicionale për skuqje të lëkurës dhe kruarje. Një filxhan miell tërshëre të papjekur shtohet në vaskën e banjos.
  • Shtoni një lugë gjelle vaj ulliri, pak kripë dhe piper dhe dy thelpinj hudhër dhe përdoreni për skuqje.
  • Përzierje e vajit të peshkut me Vitamina përdoret gjithashtu për eliminimin e skuqjes së lëkurës. Është shumë efektive.
  • Larja e zonës së skuqur me çaj kamomili është një ilaç i mirë.