Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

E miratuar nga stilistët më me nam

Qoftë shpenzoni një shumë të madhe të të hollave në një ngjyrë të bukur të flokëve, apo thjesht e bëni vet atë në shtëpi, dëshira juaj e vetme është që ajo të zgjasë për një kohë sa më të gjatë që është e mundshme. Fatkeqsisht, kjo nuk do të ndodh (madje edhe ngjyrat më permanente fillojnë të zbehen pas 6 jave), por kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të bëni ndonjë gjë që të ngadalsoni atë.

Me anë të këtyre truqeve ju do të mund të ngadalsoni zbehjen e ngjyrës suaj të preferuar:

Vodkë

<p> "Shampoo, then mix a half-cup of vodka with four cups of hot water and pour it over your hair, avoiding your eyes. This will help remove chlorine and mineral deposits. Plus, it also helps get rid of henna color." —Aura Friedman</p>

Përzini gjysmë gote Vodkë me 4 gota ujë të nxehtë dhe aplikojeni në flokë të njoma, duke shmangur kontaktin me sytë, thot stilistja Aura Friedman. “Vodka e ngrohtë do ndihmojë në largimin e klorit dhe depoziteve minerale që mund të shkaktojnë zbehjen e ngjyrës.”

Uthull molle

<p>"Once a week, do a rinse with a capful of apple cider vinegar mixed with three cups of warm water to seal in color." —famed colorist Aura Friedman</p>

“Një herë në javë, përzini një gotë uthull molle me 3 gota ujë të ngrohtë dhe aplikojeni në flokë të pastruara më parë me shampo, pastaj shpërlajeni dhe aplikoni kondicionerin tuaj të zakonshëm”, thot Friedman.

Keçap

<p>"If you're swimming in chlorine too much and your hair—any shade—turns green, try using ketchup all over your strands to neutralize it. Warning: Very pale blondes may turn a little beige." —Marie Robinson, colorist at Marie Robinson Salon</p>

Mbase aplikimi i keçapit në flokë duket e tmerrshme, por me të vërtetë funksionon. “Nëse floku juaj merr një hije të gjelbër pas një noti në ujë me klor, aplikoni keçap në flokë dhe lejoni të qëndrojë për 15 minuta për të neutralizuar të gjelbrën dhe të mbrojë ngjyrën nga zbehja,” thot Marie Robinson.

Pluhur kakao

<p>Brunettes can reverse natural fading during the summer by enhancing their color with a mask of cocoa powder, yogurt, honey, and apple cider vinegar applied after a shampoo. "Natural acids open the cellular doors to the pigmented molecules and make the results more pronounced." —Julie Gabriel, author of the <em>Green Beauty Guide</em></p>

Brunet dhe ato ngjyrë gështenje mund të kthejnë zbehjen e verës duke rritur ngjyrën e tyre me një maskë me pluhur kakao për bazë. Vetëm përzini një lugë pluhur kakao, jogurt, mjaltë dhe uthull molle dhe aplikojeni atë në flokë të pastruara, lejoni të qëndrojë 20 minuta para se ti shpërlani ato.

“Acidet natyrale në këto ushqime do ndihmojnë qimet të thithin pigmentin e kakaos në mënyrë që rezultatet të jenë më të theksueshme,” thot Julie Gabriel.

Çaj kamomili

<p>"Brew a pot of chamomile tea with a few drops of lavender oil, then add three tablespoons of honey and let it cool to a lukewarm temperature. Pour it over your hair and leave in for five minutes. The chamomile gives blondes a nice golden tone, while the honey makes hair super-shiny and the lavender oil soothes the scalp." —Victoria Hunter, Whittemore House Salon</p>

Zieni çaj kamomili me disa pika vaj livando dhe 3 lugë mjalt, dhe lejoni të ftohet në një temperaturë pothuajse të ngrohtë, thot stilistja Victoria Hunter.

Aplikoni përzierjen në flokë të pastruara me shampo, dhe pas 5 minutave shpërlajeni dhe aplikoni kondicioner si zakonisht. “Kamomili dhe mjalti rikthejnë shkëlqimin origjinal të ngjyrës dhe tonet e arit, përderisa vaji lavandës ndihmon në qetësimin e skalpit, thot ajo.

Vezë dhe vaj

<p>"Mix raw eggs, olive oil, and vinegar into a hair mask, and keep it on for 30 minutes to help color shine." —Zoe Wiepert</p>

Mënyra më e shpejtë për të rikthyer shkëlqimin dhe hijen e ngjyrës suaj është kjo maskë me ve. “Përzini 2 vezë me vaj ulliri dhe uthull të bardhë, pastaj këtë përzierje aplikojeni në flokë të thatë,” thot stilistja Zoe Wiepert. “Mbajeni për 30 minuta dhe pastaj shpërlajeni mirë.”

Karrota dhe mjedër

<p>To prevent fading from sun exposure for redheads, Gabriel <a href="http://www.wholeliving.com/134636/diy-hair-color-booster?czone=b&center=136762&gallery=136724&slide=134636" target="_blank">also recommends</a> creating a hair mask with blended carrots and berries (she says cranberries work best for brassy undertones). Mix the blended fruits and veggies into a paste of yogurt (it allows the natural ingredients to seep into hair) and honey (which locks in moisture) and apply to hair after a shampoo. </p>

Të gjithë ata që pas shumë mundimeve kanë gjetur hijen e preferuar të tyre të ngjyrës së kuqe, kuptojnë mundimin që bëhet për ta mbajtur sa më gjatë atë. Shtypni në një pire disa karrota dhe mjedra, shtoni jogurt dhe mjaltë në një blender deri sa të zbuten. Pastaj aplikoni maskën në flokë të njoma për 15 minuta para se ti shpërlani ato.

 

Burimi: br.pinterest.com