Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Duke e kujtuar të ‘parën’: CK i bën 26 vjet

Kultura popullore mund të ketë qenë e lartë në vitet nëntëdhjetë tani si një trend i kudondodhur, por një nga produktet e saj të bukurisë që përcakton epokën, i lindur 26 vjet më parë ka qëndruar në krye të lojës: CK One, aroma portreti unisex e Calvin Klein. Ndërsa në letër lexohet si një mbidozë e nuhatjes (me bazë agrumesh me shënime të sipërme ananasi, portokalli mandarine, bergamot, kardamom, limon dhe papaja), përzierja e saj ka kërkuar një tërheqje masive që nga fillimi: jo vetëm për shkak të aromës së saj vetëm, por edhe për shkak të joshjes së saj gjinore. CK One ishte një nga produktet e para të bukurisë që tregtohet hapur si unisex: për një klient të ri, të lëngshëm gjinor, si dhe për ata që identifikohen si meshkuj ose femra. Thjesht, ishte – dhe është akoma – për të gjithë, dhe mesazhet e tij reflektonin atë demokratizim: “Një për të gjithë”. Sot, paketimi i CK One mbetet i zbardhur qëllimisht, duke përfshirë fontin e tij të pastër, minimal sans serif të përdorur për logon dhe versionet e ndryshme të aromës që nga lansimi i saj fillestar.

Shishja dhe kutia e CK One nuk devijojnë nga forma: silueta e saj e mbuluar me brymë e mbuluar me një majë të kthesës argjendi, të dyve u mungon asnjë nuancë mashkullore / femërore. E njëjta gjë mund të thuhet për thelbin e saj: CK One nuk ndërmerr shumë fruta as e ëmbël dhe nuk nxjerr përbërës mbizotërues të mashkullit të drurit. Në vend të kësaj, përzierja e saj përmbledh një kombinim të barabartë të lules dhe myshkut, dhe krijuesit e tij, Alberto Morillas dhe Henry Fremons, duke vendosur ekuilibrin e duhur të notave.

“Kur CK One filloi fillimisht në 1994, ajo ndihmoi në ripërcaktimin e kufijve të aromës moderne, sepse paqartësoj kufijtë e shoqërisë, gjinisë dhe ofroi një liri nga konventa dhe status quo-ja, një thyerje e rregullave kjo,” tha Simona Cattaneo, Zyrtare Kryesore e Marketingut, Coty Luxury, kompania e bukurisë që zotëron aromat e Calvin Klein, në një deklaratë vitin e kaluar. Por organizatorët e bukurisë në Calvin Klein nuk e lanë aromën të flasë vetëm për vete.

Kishte nevojë për një fushatë vizuale me ndikim që do të shkonte drejtpërdrejt në zemrat e Gjeneratës X rinore në vitet ’90, audienca e synuar origjinale. Dhe meqë Calvin Klein si markë nuk është e huaj për të ndezur polemika – mendoni reklamat e xhinseve të viteve 1980 me një adoleshente Brooke Shields që purring “asgjë nuk hyn mes meje dhe Calvins time” ose imazhet e veshjeve të brendshme Mark Wahlberg dhe Kate Moss në 1992 – CK One reklamat e shtypura dhe televizive tërhoqën vëmendje të jashtëzakonshme dhe joshnin të gjithë. Në kulmin e saj mbi 20 vjet më parë, 20 shishe u shitën në minutë (tani janë 15 sipas Cattaneo), dhe edhe nëse Gen X nuk e bleu aromën, sigurisht “bleu” mesazhet. CK One u përpoq të merrte “Eau de what” në një shishe, dhe të paktën nga pikëpamja monetare dhe krijuese, funksionoi.

Ndarja e konceptit të tij për fushatën CK One, xhiruar nga Steven Meisel, Calvin Klein tha se ajo ishte e rrënjosur në komunitetin e arteve në New York. “Vizioni fillestar u frymëzua nga fotografia e vitit 1969 nga Dick [Richard] Avedon, Andy Warhol dhe anëtarët e fabrikës”, thotë ai. “Doja të kapja një qëndrim liberal dhe rebel, me njerëz unikë, për anti-parfumin tonë. E dija që Steven mund ta bënte atë.”

 

Ky produkt mund të blihet tek UNI Cosmetics.