Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Çka do të thotë pa paraben tek produktet e bukurisë?

Parabenët janë një kategori e parandaluesve kimik që janë përdorur në produktet e bukurisë qysh nga vitet 1920. Industria e bukurisë për një kohë të gjatë është mbështetur tek parabenët për të rritur qëndrueshmërinë e produkteve si:

 • shamponët
 • kondicionerët
 • Produktet për përkujdesje të lëkurës
 • sapunët

Por, përgjatë dekadës së kaluar, efektet anësore të ekspozimit të gjatë tek parabenët janë bërë një gjë për tu shqetësuar. Derisa afërsisht të gjitha produktet e bukurisë përdorin një lloj të parandaluesve për t’i prodhuar produktet e tyre që të kenë qëndrueshmëri më të gjatë, produktet kozmetike pa paraben mund të jenë më të sigurtë për përdorim.

Termi “pa paraben” ka kuptimin që klientët të dijnë këto kemikale të dëmshme nuk janë pjesë e formulës së produktit.

Ky artikull do të eksploroj se pse produktet pa paraben mund të jenë më të mira për përdorim dhe të ndihmojnë që të filloni të gjeni produkte që u janë shmangur parabenëve.

Pse janë ato të dëmshme?

Parabenët mund të imitojnë hormonin estrogjen të njeriut. Kjo do të thotë që ato mund të interferojnë me balancën hormonale të trupit tuaj, pa marr parasysh gjininë tuaj.

Aktiviteti estrogjenik i parabenëve është treguar të ketë interferuar me mënyrën se si rregullohen hormonet e trupit tuaj. Kjo është shqetësuese sepse mund të nënkuptoj aktivitetet riprodhuese të ndikimit të parabenëve, siç janë shtatëzania dhe mestruacionet.

Hulumtimi ka demostruar që parabenët mund lehtësisht të thithin përmes lëkurës suaj, dhe se aplikimi ditor i produkteve të bukurisë me parabenët mund të shkaktojnë që ato të grumbullohen në sistemin tuaj. Eksozimi i qëndrueshëm ndaj parabenëve mund të luaj një rol në rritjen e qelizave kancerogjene në gjinj tek femrat. Ka poashtu ndikim në ambient.

Disa njerëz kanë reagim alergjik tek parabenët. Ky reagim mund të përfshij:

 • Skuqje
 • Irritim
 • Lëkurë që shkakton kruarje
 • Leskërim
 • Urtikarie

Administrata për Ushqim dhe Medikamente nuk ka momentalisht rregullore që përfshijnë parabenët. Kozmetikët nuk kanë nevojë që të testohen apo të miratohen nga FDA para se ato të jenë të plasuara në treg dhe përbërësit parandalues (përfshirë parabenët) nuk konsiderohen ndryshe se sa përbërësit e tjerë në formulat kozmetike.

Cilat lloje të produkteve përmbajnë paraben?

Parabenet zakonisht gjenden në shumë lloje të produkteve të bukurisë, duke përfshirë:

 • bazament i lengshem dhe pluhur
 • Kremrat BB dhe CC
 • krem ​​hidratues i lyer
 • krem ​​mbrojtës nga dielli
 • skuqje kremi dhe pluhuri
 • krem ​​hidratues për fytyrën
 • locion
 • shampo
 • kondicioner
 • kondicioner për leje
 • Krem rroje
 • buzëkuq
 • balsam buzësh
 • vazelinë

Produkte pa paraben

Ka shumë alternativa nëse jeni duke kërkuar produkte bukurie pa paraben.

Grim

Këto marka janë angazhuar për formula pa paraben për të gjitha produktet e tyre të përbërjes:

 • Pastërtia e Vërtetë
 • Mineralogji
 • Kozmetikë Afterglow

Shumica e produkteve bareMinerals janë pa paraben, por ka ende disa formula të bareMinerals që përmbajnë parabene. Lexoni me kujdes etiketat nëse kërkoni të shmangni parabenet.

Produktet Clinique nuk kanë qenë gjithmonë pa paraben, por një azhurnim i fundit i formulave të tyre hoqi të gjitha parabenet nga kozmetika e tyre.

Përkujdesje lëkure

Këto kompani janë angazhuar për formula pa paraben për të gjitha produktet e tyre të kujdesit për lëkurën:

 • Bletët e Burt
 • WELEDA
 • Naturopathica

Marka e kujdesit për lëkurën Aveeno ofron shumë produkte pa paraben, por jo të gjitha produktet e tyre janë të lira nga parabenet. Këtu është një listë e produkteve pa paraben të Aveeno.

Ka produkte Cetaphil që nuk përmbajnë paraben, por jo të gjitha produktet e prodhuara nga Cetaphil bëhen pa paraben. Cetaphil ofron një listë të produkteve të saj të kujdesit për lëkurën pa paraben.

Shampo

Shumë marka shampo ofrojnë produkte pa paraben. Por pak marka mbajnë zero parabene në secilën prej formulave të tyre. Markat e mëposhtme pretendojnë të jenë pa paraben “kur është e mundur”, por duhet të kontrolloni përsëri etiketën para se të blini nëse kërkoni një produkt pa paraben:

 • Shampo dhe balsam SheaMoisture
 • Shampot dhe balsamet e tregtarit Joe
 • Produktet e kujdesit për flokët Metoda Morrocco
 • Kujdesi për flokët e Pastërtisë së Vërtetë

Çfarë të kërkoni në një etiketë

Nëse një produkt është pa paraben, etiketa do të thotë tipikisht “pa paraben” ose “0% paraben” si pjesë e paketimit të tij.

Nëse nuk jeni i sigurt nëse një produkt është pa paraben, mund të shikoni listën e përbërësve në pjesën e pasme të shishes. Metilparabeni, propilparabeni dhe butilparabeni janë tre nga përbërësit më të zakonshëm të parabenit.

Izopropilparabeni dhe izobutilparabeni gjithashtu tregojnë se janë të pranishme parabenet. Fjala “parahidroksibenzoat” është një sinonim për parabenet.

 

Burimi: healthline.com