Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Cilat janë përfitimet e Kremit BB?

Nëse po kërkoni të zvogëloni produktet e kujdesit të lëkurës në rutinën tuaj të mëngjesit, atëherë konsideroni të provoni kremin BB.

I njohur ndryshe si balsam i njollave ose balsam bukurie, kremi BB është një produkt kozmetikë i formuluar me përfitime të kujdesit të lëkurës që përfshijnë hidratimin, vetitë anti-mplakje dhe mbrojtjen SPF.

Nuk jeni i sigurt nëse kremi BB është i përshtatshëm për ju? Lexoni për të mësuar në lidhje me përfitimet e tij dhe mënyrën më të mirë të përdorimit, plus disa rekomandime të produkteve për t’ju filluar.

Cilat janë përfitimet e kremës BB?

Mënyra më e mirë për të përshkruar kremin BB? Është një produkt gjithçka në një për lëkurën tuaj. Në një shishe, ju merrni përfitimet e dy ose tre produkteve të ndryshme. Kjo do të thotë që ju jo vetëm që kurseni kohë, por gjithashtu kurseni para.

Këtu janë tre arsye të tjera për të zgjedhur një krem ​​BB si bazë tuaj.

Trajtime me shumë detyra, të gjitha në një

Kremrat BB janë pjesë e përbërjes dhe pjesë e produkteve të kujdesit për lëkurën. Lëkura juaj mund të korrë përfitimet e disa produkteve nga një aplikim.

Artistja e kozmetikës dhe ekspertja e bukurisë së gjelbër Maria Velve thotë se ato bashkojnë cilësitë e një kremi hidratues të lyer me cilësitë e një kremi hidratues anti-mplakje dhe produktit të kujdesit të lëkurës SPF.

“Meqenëse kremrat BB mund të përmbajnë një koktej përbërësish të dobishëm si SPF mineral me oksid zinku dhe dioksid titaniumi, acid hialuronik që bën plumb, vitamina dhe antioksidantë, ju do të shkurtoni produktet dhe përbërësit e aplikuar në lëkurë dhe do të kurseni kohë, ” ajo tha.

Ndizni dritën dhe dukuni natyrshëm

Mbulimi që do të merrni me një krem ​​BB është natyral dhe i errët, asnjëherë i rëndë ose i dobët. Plus, lehtë mund të aplikoni krem ​​BB me gishta, i cili sipas Velve lejon që produkti të shkrihet në lëkurë për një aplikim kozmetikë pa bujë.

Për ata që kërkojnë më shumë mbulim, Velve thotë se kremrat BB janë mjaft të lehta për të shkuar nën një shtresë themeli të rregullt.

Mbuloni njollat ​​dhe papërsosmëritë pa acarim

Nëse keni lëkurë të prirur për puçrra dhe keni nevojë për të fshehur njollat, Velve thotë se lëkura juaj mund të përfitojë nga një krem ​​BB. Mineralet qetësuese që gjenden shpesh në formulimet e kremës BB janë të dobishme për trajtimin e njollave.

“Lëkura e prirur për puçrra do të përfitojë gjithashtu nga produkti me teksturë më të lehtë që lejon lëkurën të marrë frymë si dhe nga lista më e shkurtër e përbërësve”, shton ajo.

Një markë tipike farmaceutike e kremit BB mund të përmbajë deri në 40 përbërës të ndryshëm, më mirë sesa përbërësit 70+ që mund të përmbajë një krem ​​hidratues, themel dhe krem ​​dielli.

A është BB krem ​​i mirë për të gjitha llojet e lëkurës?

Përgjigja e shkurtër është po, kremrat BB janë të mira për të gjitha llojet e lëkurës, duke përfshirë vaj, të thatë, të prirur për puçrra dhe më shumë. Por ka disa paralajmërime për të theksuar.

Airi Williams, estetist kryesor në Skin Camp, thotë se nëse keni më shumë një lloj lëkure me vaj, patjetër që duhet të zgjidhni një krem ​​BB me lagështues për t’u siguruar që merrni hidratimin e duhur të kërkuar nga lëkura juaj.

Paralajmërimi tjetër, thotë Velve, është gjetja e kremrave BB për të gjitha ngjyrat e lëkurës.

“Gratë me ngjyrë mund ta kenë më të vështirë të gjejnë një nuancë BB që i përshtatet lëkurës së tyre dhe nëse kombinimi nuk është i duhur, kremrat BB mund të duken si hije, një cilësi e përbërësve SPF me bazë minerale që përmbajnë shumica e formulimeve”, shpjegon ajo.

 

Burimi: healthline.com