Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Çfarë lloj grimi duket mirë në fotografi?

Nuk ka rëndësi nëse jeni duke përdorur një aparat fotografik kompakt për të bërë fotografi ose jeni duke shkrepur një selfie me telefonin tuaj, ju doni të dukeni më së miri. Mund të jetë një sfidë çuditërisht e madhe.

Të gjithë kemi kaluar pak kohë shtesë në banjë duke u tallur, vetëm për të parë fotot që janë bërë dhe për të kuptuar që nuk doni të shihni më asnjë prej tyre, aq më pak t’i postoni në rrjetet sociale!

Të gjithë kemi qenë atje dhe kjo është për shkak se përbërja që mbani ditë për ditë nuk është lloji i përbërjes që duket mirë në fotografi.

Pra, çfarë lloj grimi duket mirë në fotografi? Këtu janë disa këshilla, të cilat kur zotërohen, do t’ju sigurojnë që gjithmonë të dukeni si vetja juaj më e mirë në fotografi.

Çlirohuni nga shkëlqimi

Askush nuk dëshiron një fytyrë me shkëlqim, pavarësisht nëse jeni duke bërë fotografi apo jo. Sidoqoftë, shkëlqimi është tinëzar, veçanërisht kur përfshihen kamerat. Me ndriçim të ndritshëm natyror dhe ndezje të ashpër të kamerës, mund të dukeni me shkëlqim në fotografi edhe pse nuk dukeni me shkëlqim personalisht.

Ka disa gjëra që mund të bëni për të ndihmuar në kontrollimin e shkëlqimit në fotografi:

  • Përdorni toner si pjesë të rutinës tuaj të rregullt të bukurisë dhe përdoreni atë menjëherë para se të vendosni ndonjë përbërje
  • Përdorni locione për fytyrën pa vaj dhe shmangni përdorimin e kremrave të rëndë brenda natës para fotove
  • Vendosni pluhur të tejdukshëm mbi vendet më të shndritshme në fytyrën tuaj, e cila përfshin qendrën e ballit, qendrën e hundës dhe   mjekrën.
  • Përdorni letër blot, sipas nevojës

Mendoni Mat

Sparkly, përbërja me shkëlqim mund të jetë shumë argëtuese për tu veshur, veçanërisht kur bëheni gati për një natë në qytet. Sidoqoftë, nëse planifikoni të bëni shumë fotografi ndërsa jeni jashtë, duhet të mendoni në vend të mat.

Ekzistojnë shumë rregulla kur bëhet fjalë për zbatimin e rimelit, por kur bëhet fjalë për teknikat e rimelit që duken më së miri në fotografi, rimeli me mat duhet të jetë qëllimi juaj. Nuk do të pasqyrojë dritën, e cila do të sigurojë që sytë tuaj të mrekullueshëm të shfaqen në çdo imazh.

Rimeli mat është një këshillë veçanërisht e mirë për gratë e pjekura. Glitter dhe shimmer mund të vendosen në rrudha dhe rrudha, duke i rritur ato në foto. Rimeli mat mund të përmirësojë sytë ndërsa minimizon këmbët e sorrave dhe rrudhat e tjera që vijnë së bashku me moshën.

Trego ato vetulla

Askush nuk dëshiron që vetullat e tyre të duken sikur janë pikturuar në fytyrën e tyre. Në një përpjekje për t’u siguruar që nuk është kështu, shumë njerëz shmangin lapsat e vetullave. Ju nuk duhet nëse doni të dukeni sa më mirë në fotografi.

Përcaktimi i vetullave do të thotë të përcaktoni të gjithë fytyrën tuaj. Vetullat e forta mund të rrisin sytë tuaj dhe të sigurojnë ekuilibër në pamjen tuaj. Mos e kaloni lapsin. Thjesht sigurohuni që e keni bërë si duhet.

Përdorni një laps për vetullat për të aplikuar goditje të ngjashme me flokët në vetullën tuaj nga poshtë, duke lehtësuar në mënyrë progresive goditjet tuaja ndërsa arrini në fund të vetullës tuaj për të krijuar një pamje natyrale.

Bëni disa konturime

Ju nuk doni të dukeni sikur keni veshur shumë grim në fotografi, por çuditërisht, kjo do të thotë se keni nevojë për më shumë.

Konturimi dhe theksimi i fytyrës mund të sigurohet që të dukeni më së miri në fotot tuaja. Praktikohuni në shtëpi para se të merrni publikun tuaj me kontur. Ai përfshin hapa të shumtë, si bronzi në skajet e vijës së ballit dhe nofullës, si dhe një theksues në faqet, hundën dhe cepat e brendshëm të syve tuaj. Do të thotë gjithashtu të siguroheni që përdorni furçat e duhura për secilën punë.

Hidratoni buzët tuaja

Mos harroni për buzët tuaja! Lipsshtë e lehtë që buzët të duken më të dobëta, të çara, të thata dhe të lehta në foto kur mund të mos keni vërejtur se si dukeshin në jetën reale.

Zgjidhni ngjyrën e duhur të buzëve për këtë rast, por më e rëndësishmja, sigurohuni që ngjyra e buzëve të jetë aplikuar në mënyrë korrekte. Gjithkush mund të heqë një hije të kuqe, por zbatimi i saj në mënyrë korrekte është ajo që do të sigurojë që të duket mirë në foto.

Nuk jeni një vajzë buzëkuq? Ju nuk keni pse të vishni një ngjyrë të guximshme. Sigurohuni që buzët tuaja janë shtresuar dhe aplikoni Chapstick ose një nuancë nudo, para se të vendosni të bëni ato fotografi.

Nëse nuk ndiheni sikur dukeni si vetvetja në fotografi, ndoshta fajin tuaj e ka përbërja juaj. Nëse po planifikoni të bëni më shumë fotografi se zakonisht në një ngjarje të veçantë, ia vlen koha që duhet për të bërë përbërjen tuaj të duhur. Me këto këshilla, ju mund të siguroheni që përbërja juaj të zbatohet në mënyrë të përsosur duke pasur parasysh fotografinë.

 

Burimi: zarias.com