Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Acidi hyaluronik është përbërësi hidratues hero…

Lëkura e thatë është një nga armiqtë tanë më të mëdhenj të bukurisë. Mund të shkaktohet nga moti, produkte e ashpra për lëkurë, ekspozimi i tepërt UVA / UVB dhe zakone jo të shëndetshme të jetës, si pirja e duhanit. Lëkura e thatë mund t’ju ​​bëjë që të shpërtheheni dhe të dukeni të shurdhër, dhe madje të shkaktoni kruajtje. Fatmirësisht, ka kaq shumë produkte dhe përbërës për lëkurën që mund t’ju ndihmojnë të mbani një pengesë të shëndetshme (dhe të hidratuar!) Të lëkurës, si acidi hialuronik.

Acidi hialuronik është një përbërës popullor që ndoshta keni vërejtur të shfaqet në një ton të produkteve hidratuese për lëkurën, si kremrat për fytyrën dhe serumet. Shtë një përbërës që gjendet natyrshëm në lëkurën tonë, dhe është i njohur për aftësinë e tij për të mbajtur deri në 1000 herë peshën e tij në ujë, i cili më pas ndihmon në mbajtjen e lagështirës. Studimet tregojnë se acidi hialuronik ndihmon në luftimin e shenjave të plakjes duke plasur linja të imta, ndihmon plagët e vogla të shërohen më shpejt dhe punon për t’i dhënë lëkurës një shkëlqim të shëndetshëm. Për të kuptuar më mirë se çfarë është hipaluronik dhe si funksionon në lëkurën tonë, ne përgjuam një dermatolog të nivelit të lartë dhe një facialist të dashur të famshëm për t’iu përgjigjur pyetjeve tona më të ngutshme.

Çka ndikon acidi hyaluronik në lëkurën tuaj?

Në thelb, ajo ndihmon për të rimbushur lëkurën e niveleve të saj të lagështisë dhe i jep asaj një nxitje të hidratimit. “Unë i referohem acidit hialuronik si një pije e madhe uji për lëkurën,” thotë fytyra e famshme Candace Marino. “Formula e saj e lehtë e lehtë thithet menjëherë nga lëkura për të shuar fytyrat e shurdhër dhe të shurdhër – lëkura juaj e thotë atë fjalë për fjalë.”

A funksionon me të vërtetë acidi hyaluronik?

Po! Shari Sperling, D.O., një dermatolog i certifikuar nga bordi, thotë se duhen disa javë për të parë rezultate të vërteta, që është se sa kohë zgjat lëkura për të filluar përgjigjen ndaj një përbërësi për shkak të ciklit jetësor të qelizave të lëkurës.

Cila është përbërja e acidit hyaluronik?

“Mund të jetë me origjinë nga kafshët, rrjedh nga bimët ose sintetizohet në një laborator duke fermentuar bakteret,” shpjegon Marino. “Kur rrjedh nga kafshët, zakonisht vjen nga indet lidhëse dhe nyjet e lopëve. Acidi hialuronik i rrjedhur nga bimët vjen nga gruri ose burimet botanike. ”

Kush do të përfitoj më së shumti nga acidi hyaluronik?

Të gjitha llojet e lëkurës mund të përfitojnë prej saj. Sasia e acidit hialuronik që ne natyrisht prodhojmë në trupin tonë zvogëlohet me moshën, kështu që nëse filloni të vini re linja të bukura dhe dëshironi t’i trajtoni ato, kjo mund të jetë një tregues i mirë se kur do të filloni ta përfshini atë më shumë në një rutinë të rregullt të skincare — veçanërisht pasi funksionon mirë me retinol. Marino gjithashtu e quan atë një përbërës hero për ata me lëkurë të yndyrshme ose të puçrrave: “Kur bëhet fjalë për çarje, zakonisht njerëzit mendojnë të thahen lëkurën e tyre duke përdorur tonera të ashpër, maska për tharje dhe trajtime në vend, por problemi me këtë është se kur të zhveshur nga nivelet e saj të hidratimit dhe lagështisë, lëkura do të dërgojë një sinjal në tru se nuk është i mbrojtur dhe nga atje do të prodhojë edhe më shumë vaj. Jo vetëm që acidi hialuronik është i rëndësishëm për të adresuar përmbajtjen e hidratimit të lëkurës, por është thelbësor për mbajtjen e lagështisë – është si një veprim balancues për lëkurën.”

 

Burimi: hellogiggles.com