Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

A duhet të ndaloni stërvitjet dhe ti lejoni trupit tuaj të pushoje?

Mund të jetë mirë të testoni mundësitë e trupit tuaj, por nganjëherë ju duhet të pushoni

Ju keni vendosur një alarm me çdo qëllim të shkoni në stërvitje në orën 6, por kur alarmi bie në orën 5:30, ju jeni më shumë tunduar për të shtyer alarmin se sa të zgj. Joshja e ngushëlluesit tuaj komod është problematike, dhe ju mund të qëndroni në të përgjithmonë. Por a po heq dorë nga klasa juaj në mëngjes për pak gjum shtesë? Është koha e vendimit: A keni nevojë për një ditë pushimi nga stërvitjet, apo jeni thjesht një dembel?

Në vapën e momentit, është e vështirë të thuash. Pra, këtu janë disa mënyra të lehtë që mund të vlerësoni nëse është e arsyeshme të qëndroni në shtrat ose të tërhiqeni nga shtrati dhe të shkoni në palestër.

Një natë më parë … Merrni parasysh gjumin tuaj

Ditë pushimi: Nëse është mesnatë dhe ju do bini në gjum, një zgjim në ora 5 e mëngjesit do të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Rimëkëmbja, funksioni imunitar dhe – le të jemi të sinqertë – si një qenie njerëzore kërkon shtatë deri në nëntë orë gjumë, sidomos kur stërvitja është pjesë e ekuacionit. Nëse do të merrni nën shtatë orë gjumë, mendoni të shkëmbeni orët e stërvitjeve të mëngjesit  për një klasë më vonë pasdite ose të vendosni të dilni për një shëtitje apo vrapim gjatë orës së drekës.

Dembel: Nëse do të jesh në gjendje të bësh një gjumë të mirë, por e di që do të jesh i mërzitshëm për të dalë në mëngjes, përgatitni rutinën tuaj në mëngjes duke vendosur rrobat dhe këpucët dhe përgatitni kafe tuaj, kështu që e gjitha që ju duhet të bëni është të vloni ujë.

Kur zgjoheni … Bëni një vlerësim të plotë të trupit

Ditë pushimi: A ndiheni sikur fyti juaj është i lënduar ose muskujt tuaj po ju dhëmbin? Nëse keni qenë në atë grupmoshë #NewYearNewMe për muajt e fundit ose duke kryer stërvitje një ton më shumë se zakonisht, ju mund të keni kompromentuar sistemin tuaj imunitar dhe i keni dhënë vetes një të ftohtë të keq.

Dembel: Nëse jeni vetëm ndjenjë të mpirë, dilni nga shtrati dhe filloni ritualin tuaj të zgjimit në mëngjes. Mjegulla ndoshta do të heqë në dy minutat e para kur të filloni me lëvizje.

Kur po nisni stërvitjen tuaj … Përqëndrohuni në përpjekjet e perceptuara

Ditë pushimi: Pasi stërvitja juaj ka filluar, përpiquni të përqëndroheni në atë se si ndiheni me të vërtetë. Nëse pas 10 minutash, nuk ndjeheni ende të ngrohur, zvogëloni ushtrimet në easy, që mund të nënkuptojë ngadalësimin në një ecje ose rrotullim super të lehtë, ose madje edhe një seancë të meditimit të ulur.

Dembel: Një pjesë e mirë e kohës, sapo të filloni ju jep energji. Bëni një premtim për veten tuaj që të kaloni përmes nxehtësisë dhe grupit të parë në klasë, duke i dhënë vetes leje për t’u larguar pas kësaj. Shanset janë të mira që sapo të jeni në zonë, do ti mbijetoni të gjithë stërvitjes .

Kur thjesht nuk doni të filloni … mashtroni veten

Nëse keni nevojë për një ditë pushimi ose po jeni thjesht dembelë, mos e humbni kohën që keni futur në stërvitje. Në vend të kësaj, përdorni kohën e stërvitjes për diçka produktive – edhe nëse kjo do të thotë të dëgjoni një dokumentar frymëzues ose të bëni një sy gjumë. Pastroni kuzhinën tuaj, bëni një rregull të rrobave, përgatitni diçka të shëndetshme për nesër, çdo gjë që do t’ju bëj të ndiheni produktive dhe e dobishme. Qëllimi këtu është të siguroheni që kapërcimi i një stërvitje nuk do të rezultojë në një “shpërblim”, kështu që ju jeni më pak të prirur të shmangni një ditë në palestër për shkak të dembellëkut.

Nëse keni gjithmonë nevojë për një ditë pushimi … Rikalibroni

Të gjitha këto skenarë që çojnë në marrjen e një pushimi? Diçka duhet të ndryshojë. Ndoshta po mundoheni shumë dhe shpejtë gjat stërvitjeve ose po stresoni trupin tuaj duke u munduar të plotsoni nevojat në palestër, ndërsa puna është vetëm në një fazë të trazuar. Në vend që të dorzoheni në tërësi, megjithatë, përpiquni të merrni disa javë për të zbutur ato stërvitje që ju po bëni, nëse ndjeheni të sëmurë ose të lënduar vazhdimisht. Shkëmbimi shkon për shëtitje, pesha për yoga, dhe spin klasën për shetitje me pedale rreth qytetit. Nëse nuk po bëni gjum sa duhet, merrni parasysh zvogëlimin e kohës që po shpenzoni duke stërvitur.