Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

8 trendet më të mëdha të thonjve që po vijnë në 2021

Artistët profesionist të thonjve mund të zbërthejnë parashikimet e tyre për trendet dhe dizajnet që pritet të jenë madhështore në sezonën e ardhshme.

Viti 2020 ishte veçanërisht interesant për botën e bukurisë në tërësi, por ishtë posaçërisht ashtu për thonjt tanë. Falë pandemisë COVID-19, ne kemi parë mbyllje si dhe rihapje të salloneve për thonj, një rritje të ekzemës për shkak të parandalimit përmes larjes së duarve, thirrjeve për të ndalur së kafshuari thonjt për shkak të frikës të infektimit me virusin corona, si dhe rritjes enorme të teknikave shtëpiake të manikyrit siç janë ato press-on — të gjitha këto në vetëm më pak se një vit. Duke e parë se të gjithë jemi në një errësirë rreth asaj se çka do t’na sjellë viti 2021 për “jetën tonë”, e njejta sigurisht mund të thuhet edhe për trendet e thonjve.

Edhe artistët e thonjve dhe manikyristët nuk janë totalisht të sigurt se çka të parashikojnë rreth së ardhmes, por ata janë të sigurt për një gjë: Trendet e thonjve të bëra vet do të vazhdojnë të jenë të popullarizuara, edhe pse manikyrët profesional përsëri pjesa rutinë e jetës. Ne i kemi pyetur ata që të zbërthejnë se cilat ngjyra për thonj, art dhe teknikat do të jenë madhështore vitin e ardhshëm – bazuar në reagimet, nuk do të duket aspak ashtu siç kemi parashikur vitin që shkoi.

Këtu janë trendet më madhështore të thonjve që ia vlen të shikohen, bazuar tek ekspertët që dijnë.

Manikyr me shumë ngjyra

Të mësuarit për të menduar jashtë kutisë ishte një domosdoshmëri në vitin 2020, dhe në 2021, njerëzit do të zbatojnë atë mentalitet në manikyrët e tyre duke pikturuar secilin prej thonjve me një ngjyrë të ndryshme. Kjo është ajo që parashikon artistja e thonjve Elle (klientët e së cilës përfshijnë Blake Lively, Emilia Clarke dhe Laverne Cox). “Kjo është për ata që duan të bëjnë një deklaratë të guximshme,” i thotë ajo Allure. Dhe për shkak se aftësia e vetme që kërkon kjo tendencë është të dish të pikturosh vetë thonjtë, është mënyra më e lehtë për të tërhequr vëmendjen ndaj thonjve tuaj.

Plus, nuk ka fund për potencialin e ndryshëm të kësaj prirjeje: Mbajeni të gjithë lustrimet tuaja në të njëjtën familje ngjyrash për të krijuar një efekt ombré të errët në të errët, përdorni një rrotë me ngjyra për të zgjedhur hije falas, ose lini disa nga vitet 2021 koleksionet e reja për manikyrët kurojnë nuancat për ju. Krijimi i fundit i Essie, koleksioni Not Red-Y For Bed, është një linjë me blu të kuqe, rozë dhe të mbytur në nuanca me shkëlqim dhe metal (dhe u lançua herët në internet). OPI dhe Olive + qershor gjithashtu do të fillojnë koleksionet brenda dy muajve të parë të vitit, kështu që ka shumë për të pritur me padurim.

Deklaratat personale

Me stresin në një nivel të lartë të të gjitha kohërave, njerëzit po kërkojnë mënyra të reja për të shprehur veten dhe kjo është arsyeja pse artistja e pistave dhe editorialeve të thonjve Gina Edwards parashikon së shpejti një rritje të kaligrafisë dhe shkronjave të tjera të manikyrëve. Duke pasur parasysh njerëzit e listës A, të cilët tashmë janë adhurues të kësaj tendence në rritje, ajo duhet të jetë e vëmendshme. Jennifer Lopez veshi artin kaligrafik në American Music Awards në Nëntor, ashtu si Billie Eilish në videoklipin e saj “Prandaj Unë Jam”.

“Arritja e këtij vështrimi në shtëpi funksionon më mirë në një gozhdë shtypëse nëse doni të përforconi aftësitë tuaja,” këshillon ajo. “Nëse nuk keni një dorë të qëndrueshme ose durim, një ngjitës dekal është zgjedhja juaj e ardhshme e dukshme.”

Thonjtë Statik bëjnë grupe të plota thonjsh transparentë shtypës në të gjitha llojet e formave dhe madhësive – mund të shtoni shkronjat tuaja të dorës me manikyrin e thonjve dhe një furçë me majë të hollë. Përndryshe, ju mund të merrni rrugën e lehtë me afishe të thonjve në shkronjën e zgjedhjes suaj (ky stil i vjetër-anglisht nga Amazon janë shumë të modës).

Thonjtë e zbukuruar dhe të pikturuar paraprakisht për shtyp

Duke folur për thonjtë e shtypur… kjo teknikë e lehtë e manikyrëve DIY bëri një rikthim të madh në 2019 dhe lulëzoi më shumë kur u kapëm në shtëpi në vitin 2020. Ndërsa sallonet u mbyllën, artistët e thonjve filluan të porosisnin grupe shtypi të personalizuara për t’i dërguar direkt në klientët e tyre – në 2021, njerëzit do ta provojnë më shumë vetë.

“Këto do të jenë të mëdha për shkak të aplikimit të lehtë – ato ofrojnë thonj artistik me cilësi të sallonit, i cili normalisht do të zgjaste me orë të tëra në një sallon dhe do të kushtonte,” shpjegon Elle. “Ata janë të lehtë për të ndryshuar formën, stilin dhe hijen, dhe zgjasin po aq gjatë.”

Thonjtë e shtypur me puthje janë të preferuarat e Elle dhe Edwards. Do të shkonim me stile që tashmë kanë pak aftësi, të cilave mund t’u shtoni detaje të vogla. Thoi Glam Fantasy në Parasol, Gel Fantasy në Be Jelly dhe thonjtë imPress në Dhjetë Vështrime të Ndryshme janë disa nga të preferuarat tona.

Dizajnet e kthyera prapa

Nostalgjia ka qenë gjithashtu një faktor kryesor i vitit 2020 për arsye të dukshme; sipas artistit të thonjve dhe edukatorit të OPI Sigourney Nuñez, kjo nuk do të lejohet as në vitin 2021. “Kjo është arsyeja pse ka pasur një valë të një ringjalljeje retro përmes manikyrëve që i japin një dremitje estetikës së viteve ’60 dhe ’70,” thotë ajo. “Kjo shprehet përmes nuancave fshatare të shoqëruara me ndriçime pastel dhe modele grafike, të vrullshme që janë terapeutike për t’u ekzekutuar.”

Disa shembuj të nuancave që Nuñez ka kombinuar për të krijuar një nga modelet e saj të ngathët përfshijnë Alpaca My Bags të OPI, Coral-ing Your Spirit Animal, You’ve Got That Glas-Glow dhe Suzi Bisedat me Duart – së bashku, ato krijojnë një qetësues kombinim i ngjyrës bezhë, çajit të mbytur dhe portokallit të ndritshëm.

Ju nuk keni nevojë për një mjet të veçantë për ta tërhequr këtë, nga rruga, siç demonstron Nuñez në një video të fundit të IGTV. Nëse nuk doni të blini një furçë gozhdë me majë të hollë, mund të përdorni furçën që vjen në lustrën tuaj të zgjedhur dhe thjesht ta anoni anash ndërsa pikturoni modelin tuaj.

Vazhdimi i memecit

Siç tregon Elle, personazhet e famshëm kanë qenë të prirur drejt ngjyrave të ndritshme me ngjyrime të heshtura – ajo rendit si shembuj të urtë, pjepër dhe të verdhë buteri – në muajt e fundit. “Njerëzit e famshëm tërheqin vëmendjen drejt këtyre ngjyrave për qilima të kuq, pamje mbulesë dhe veshje të përditshme, sepse plotësojnë çdo pamje pa një deklaratë të qartë. Ata janë gjithashtu ngjyra qetësuese që kanë një humor të mirë.”

Këtu janë disa lustrime që kanë cilësinë specifike të heshtur për të cilën ajo po flet: MiniLuxe Pure Polish në Little Miss Sunshine, Esse Quick-Dry Polish gozhdë në të fortë në 1 Përqind, dhe Deborah Lippmann’s Gel Lab Pro Polish në Pasdite Delight.

Hapësira negative

Për të ardhmen e parashikueshme në 2021, manikyrët ndoshta nuk do të jenë aq të arritshëm sa ishin para pandemisë. Kushdo që merret me manikyr duhet të zgjedhë modelin e tij me mençuri – të hyjë në artin e thonjve që përdor hapësirë ​​negative.

“Për ata që po shkojnë në sallon për shërbime, trendi negativ i artit të thonjve në hapësirë ​​është shumë i popullarizuar sepse rritja është më pak e dukshme me kalimin e kohës,” shpjegon Nuñez. “Një dizajn negativ i artit të thonjve hapësinorë lejon një efekt peekaboo të thonjve natyralë, zakonisht rreth zonës së kutikulës. Kjo i lejon klientët të zgjasin kohën midis takimeve të tyre dhe të kursejnë para pasi frekuenca e vizitës në sallon mund të shtrihet nga çdo dy në tre javë deri në rreth çdo katër deri në pesë javë “.

Për të krijuar një manikyr hapësinor negativ në shtëpi, merrni një faqe nga libri i trukeve të lehta të artistit të thonjve Mis Pop. Ajo pret shiritin e piktorit blu në shabllone që mund t’i pikturojë menjëherë. Nëse e lini të gjithë hapësirën tuaj negative pranë shtratit të gozhdës tuaj, do të merrni të njëjtin efekt rritjeje si në një sallon.

“Vendosni [shiritin] direkt në gozhdë, pastaj shtoni bazën tuaj dhe veshjet e ngjyrave rreth tij,” i tha ajo më parë Allure. “Ngrini shiritin kur lustruesi nuk është plotësisht i thatë, por gjithashtu nuk është i lagësht në prekje.”

Pas kësaj, do t’ju duhet një dozë e përzemërt e shtresës së sipërme rezistente ndaj çipave si Essie Gel-Setter më e mira fituese.

Grafika minimale

Elle dhe Nuñez të dy thonë se modelet minimale dhe grafike janë në parashikimin e artit të thonjve për vitin 2021. Kjo shkaktohet gjithashtu nga më pak akses në manikyrët profesionistë. “Njerëzit po kërkojnë mënyra për t’u shprehur në mënyrë artistike dhe krijuese ndërsa vendosin për vetë-kujdes në të njëjtën kohë,” thekson Nuñez. “Lyerja e thonjve është një mënyrë për ta bërë këtë dhe arti minimal i thonjve është shumë miqësor për fillestarët”.

Lakoret delikate dhe linjat këndore janë disa nga mënyrat e preferuara të Elle për të bërë grafikë të thjeshtë në shtëpi. Dhe gjithçka që ju nevojitet është disa ngjyra kyçe të thonjve. “E zeza dhe e bardha me një spërkatje të një ngjyre janë për një vibe më të qetë”, thotë ajo. Favoritet e redaktorëve si Absolute Black e Jinsoon dhe Sally Hansen’s Well, Well, Well do t’ju trajtojë bazat. Nga atje, gjithçka që ju nevojitet është disa pika të rastësishme ose njolla në një hije pastel si Zoya Nail Lacquer në Abby.

Përputhja e maskës

Le ta pranojmë: veshja e një mbulesë fytyre në publik do të jetë një pjesë e përballueshme e jetës sonë, gjatë (dhe ndoshta pas) 2021. “Për shkak të pandemisë, unë mendoj se ne po tregojmë më shumë detaje në pamjen tonë për shkak të veshjes së mbulesave të fytyrës dhe duke punuar në distancë nga shtëpia “, shpjegon Edwards. “Tani, një pjesë e stilit tonë është më e përfshirë në thonjtë dhe përbërjen tonë të syve.” Thënë kjo, manikyrët dhe maskat me shkrepësira nuk shkojnë askund.

Megjithëse askush nuk mund të parashikojë në të vërtetë se si do të jetë viti 2021, me këto ide manikyresh të miratuara nga ekspertët, ne të paktën mund të pushojmë mirë me njohurinë që, nëse ka ndonjë gjë, të paktën thonjtë tanë do të jenë vërtet, me të vërtetë të mira.

 

Burimi: allure.com