Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

6 këshilla të sigurta për rritje më të shpejtë të flokëve!

“Dita kur vendosni të rritni flokët tuaj, ju duhet të filloni të kujdeseni për to”, thotë stilisti i flokëve Mark Townsend. “Për të fituar gjatësinë, ka sakrifica.” Nga trajtimet e duhura të kondicionimit në një dietë të shëndetshme, këtu, Townsend dhe profesionistë të tjerë të kërkuar peshojnë në gjashtë mënyra për të maksimizuar gjatësinë tuaj në efekt transformues.

Preni shpesh majet e flokëve

Kur të shkoni për një shkurtim – duke prerë vetëm pak nga gjatësia e flokut, aq sa nuk do mund ti shihni ato në dysheme. Një prerje e kalibruar me kujdes e ruan gjatësinë ndërsa heqin qafe majet e ndara të shkaktuara nga dëmtimet mjedisore, siç janë stresi fizik ose mjetet e nxehta. “Nëse nuk i largojmë ato maje të ndara, ato mund të dëmtojnë qimen deri në boshtin e flokëve”, shpjegon stilisti i flokëve Vernon François. “Nëse ju prisni shumë gjatë në mes të prerjeve, juve do ju duhet të shkurtoni gjatësinë edhe më tepër se që keni nevojë tani për tani.”.

Bëni një trajtim javor me kondicioner

Stilistët bien dakord unanimisht, një trajtim i përhershëm me kondicioner, është i patjetërsueshëm për të gjitha llojet e flokëve, por sidomos nëse flokët janë të holla, kaçurrela ose me ngjyrë. Stilisti Vernon Francois thot se duhet t’ju kushtojmë rëndësi majeve. “Ato janë pjesa më e vjetër dhe më e thatë e flokëve tuaja”, shpjegon ai. “Ato janë më të hollë dhe të brishtë, kështu që duke u dhënë atyre më shumë TLC do të minimizojë thyerjen

Pastroni me vetëdije

Pastrimi është themeli i çdo regjimi të kujdesit të flokëve – dhe duhet të fillojë para se të vendosni këmbën në dush, duke aplikuar tonik mbrojtës në flokë për 10 minuta para dushit. “Do të lërë një shtresë, kështu që shampoja nuk do të heqë lagështinë”, shpjegon Townsend. Kur është fjala për zgjedhjen e një shampo dhe kondicioner, ose bashkë-larje, shikoni në formula pa sulfate që nuk shkaktojnë tharje për të ruajtur lagështinë. François këshillon masazhin e kokës për të rritur qarkullimin e gjakut dhe stimulimin e folikuleve të flokëve, e cila nxit rritjen.

Rikalibroni dietën tuaj

“Dieta më e shëndetshme për flokët tuaj është dieta më e shëndetshme në përgjithësi, e cila bazohet në ushqime të vërteta dhe kryesisht bazohet në bimë”, shpjegon Maria Marlowe, duke shtuar se ushqimet e pasura me hekur, zink, vitaminë C , Vitamina B dhe omega-3 janë më së shpeshti të lidhura me flokë të fortë dhe më të gjatë. Lista e shkurtër e Marlowe e ushqimeve të rekomanduara përfshin midhje, molusqe, fasule dhe vezë për proteina (“bllok ndërtimi” i flokëve); speca, dhe zarzavate të gjelbërta me gjethe për vitaminë C; dhe fara kërp dhe salmon i egër për yndyrnat omega-3.

Provoni suplemente

“Biotina është e duhura kur mendoni për suplemente të flokëve, por shumica e njerëzve tashmë marrin mjaft biotinë në dietën e tyre”, thotë Marlowe. Në vend të kësaj, ajo rekomandon BioSil, i cili përmban CH-OSA, një kombinim i markës së ushqyesve dhe mineraleve esenciale që janë treguar klinikisht për të rritur trashësinë e flokëve, duke i bërë ato më elastike dhe me shkëlqim. Dhe më shumë se disa persona të bukurisë betohen në Grown Alchemist’s Hair Complex, një suplement organik i rritjes së flokëve që gjithashtu përmban silicë për ushqimin e folikulit, së bashku me riparimin e riboflavinës dhe vitaminës B2.

Flini në një jastëk mëndafshi

“Pambuku do të thith gjithë lagështi nga flokët brenda natës,” thotë Townsend. Në vend të kësaj, fle në një jastëk mëndafshi, i cili mban lagështinë dhe redukton fërkimet, duke zvogëluar dëmtimin.