Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

6 gjëra që do të doja t’i dija para se t’i prisja balluket 

Unë nuk dukesha si një vajzë franceze e ftohtë.

Nga të gjitha vendimet memece të bukurisë që mund të kisha marrë këtë vit, duke u përpjekur të mësoja se si të prisja vetë balluket, u dëshmua se ishte rënia ime. Pasi pashë të famshëm si Ariana Grande dhe Jennifer Lopez që tronditnin prerjen, pata vegime për veten time në një shkëlqim të ngjashëm të kullotjes së mollëzave dhe kornizimit të fytyrës. Kur bëhet siç duhet, ai siguron prekjen më të freskët të çdo stili, nga shaglat kaçurrela deri te bishtat e lartë.

“Rrathët e ballukeve janë porta e hyrjes në balluke, sepse janë shumë të shkathëta”, thotë Emily Heser, stiliste në Cutler Salon në New York City. “Ato janë aq të gjata sa të rriten ose të vendosen përsëri nëse dëshironi, por ato gjithashtu mund të priten në një pamje më të shkurtër.” Kjo është plotësisht e vërtetë kur punoni me një profesionist për të hartuar versionin e saktë të rrobave të perdes që dëshiron zemra juaj. Është një premisë më tronditëse kur e gjeni veten para pasqyrës së banjës natën vonë, duke hakmarrë në mënyrë spontane flokët tuaj me një palë gërshërë kuzhine që sapo keni përdorur për të mbledhur disa qepa ballkoni për darkën tuaj të omletës. Alarm spoiler: Unë nuk kam dalë nga kjo përvojë që dukej si J.Lo.

Gjatë udhëtimit tim me goditje perde, mësova disa mësime të paçmueshme që i rekomandoj të gjithë të lexojnë para se të fillojnë në të njëjtën slitë emocionale. Më poshtë, gjashtë gjëra që duhet të dini nëse doni të mësoni se si të prisni rripat e perdes në shtëpi.

Filloni më gjatë sesa mendoni se do t’i dëshironi.

E kuptoj që kjo deklaratë tingëllon me dhimbje e dukshme, por vetëm kur skajet e perdes së mia filluan të më përplasnin në bebet e syve çdo ditë, kujtova rregullin kardinal të çdo stili bangs: Përgatituni që vizioni juaj të errësohet të paktën 75% të kohës. Unë nuk e di se si disa njerëz arrijnë të mbajnë balluket e tyre ulur në mënyrë të përsosur në vendet e tyre të caktuara për kornizimin e fytyrës në çdo kohë, por unë nuk jam nga ata individë të bekuar hyjnisht.

Kur pata për herë të parë prerjet e perdes, ato u ndodhën të uleshin vetëm aty ku mund t’i fusja pas veshëve. Nëse e urreni këtë ndjenjë aq shumë sa unë, mësoni prej meje dhe preni ato në anën më të gjatë. Ju gjithmonë mund të shkurtoni më shumë, por nuk mund t’i vendosni flokët përsëri.

Rrathët e shkëlqyera të perdes duhet të përzihen.

Unë kurrë nuk do të përpiqesha të bëja një prerje dhe stil të plotë në shtëpi, por krismat e perdes dukeshin si një lojë bixhozi relativisht e ulët në atë kohë. Sapo ajo copë e parë e vogël e flokëve ra në dysheme, e kuptova gabimin tim. “Rrathët e perdeve janë të ndërlikuara dhe t’i bësh ato të hapura për të vendosur fytyrën tënde kërkon ca aftësi”, thotë stilistja e famshme Justine Marjan, prandaj rekomandimi i saj më i mirë është të shkosh te një profesionist për këtë. Sipas Marjan, gabimet e zakonshme DIY përfshijnë bërjen e prerjes shumë të mprehtë dhe mos formësimin e ballove tuaja për t’iu përshtatur formës dhe tipareve të fytyrës tuaj.

“Ndonjëherë kur priten në shtëpi, ato nuk do të përzihen në pjesën tjetër të flokëve tuaj”, thotë ajo. “Një stilist i shkëlqyeshëm i flokëve do të jetë në gjendje t’i përziejë ato sa më shumë që të jetë e mundur për një zhvillim më të lehtë.”

Si një mbikëqyrëse e vërtetë, unë arrita të marr informacion për çdo numërim që ajo renditi – dhe më shumë. Jo vetëm që arrita tek gjëja më e afërt në dorë (gërshërët e kuzhinës, një jo e madhe); Unë gjithashtu mendova se do të flladisja rastësisht përmes copëtimit pa syzet e mia, gjë që do të thoshte se nuk mund ta shihja vërtet atë që bëja. Përpjekja ime për të jetuar në buzë rezultoi në një skaj asimetrik që ishte më i gjatë në njërën anë se tjetra. Meqenëse jam e vendosur në Gjermani, i cili aktualisht është në mes të një bllokimi tjetër, nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të provoja vetë një rregullim.

Në raundin e dytë, unë zgjova një nivel dhe u futa me një palë gërshërë të mëdha Cricket Thinning, të cilat paraqisnin tehe të dizajnuara posaçërisht që ndihmonin që struktura të dukej e paqartë dhe e shkujdesur.

 

Burimi: glamour.com