Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

5 erëza që mund të bëjnë magji në lëkurën tuaj!

Befasi! Nëse lëkura po ndjehet keq, keni problem me puçrra apo rënie të flokëve, drejtohuni në kuzhinë në vend të kutisë së barnave. Disa erëza indiane që i japin aromë çdo vakti mund të ndikojnë po aq mirë në sektorin e bukurisë. Këtu janë 5 nga erëzat më të zakonshme të përdorura nga fjalori jonë dhe pse duhet t’i shtoni ato në ushqimin tuaj të lëkurës …

 

Shafran i Indisë për lëkurë të shëndetshme, të ushqyer

Ne kemi folur tashmë në lidhje me përfitimet e shafranit gjërësisht, por për t’ju dhënë një thelb, curcumini, përbërësi kryesorë i ‘haldi’-t ka veti anti-inflamatore që ndihmon në luftën kundër puçrrave, shkëlqen tonin e lëkurës dhe zvogëlon linjat dhe rrudhat. Nuk është çudi atëherë që festimet e dasmës hinduse kanë një funksion të tërë të dedikuar për këtë barishte magjike.

Si ta perdorni?

Përzieni mjaltë dhe shafran të Indisë deri në një pastë të trashë dhe e aplikoni në lëkurën tuaj për rreth 20 minuta. Ndihmon në pastrimin e lëkurës dhe i jep shkëlqim natyral.

Kanellë për skuqje natyrale

Vetëm një shkop i kësaj barishteje të thjeshtë mund të ndryshojë në mënyrë drastike aromën e çdo pjate, ajo mund të ketë saktësisht të njëjtin efekt në shqisat tona të nuhatjes. Kanella, kur përdoret nga jashtë, krijon një nxitje kaq të fortë saqë tërheq gjak në sipërfaqen e lëkurës, përshpejton qarkullimin e gjakut dhe ndihmon frymëmarrjen tuaj të lëkurës (kritike për lëkurën e mirë) dhe rrjedhimisht eliminon puçrrat.

Si ta perdorni?

Nëse jeni duke bërë një pastrim të buzëve ose balsam për buzët në shtëpi, shtoni pak kanellë në të. Erëza do të nxjerrë gjak në buzët e tua dhe do t’u japë atyre një pamje natyrale, rozë.

Piper për lëkurë pa puçrra të zeza

Kur përfshihet piperi, është e sigurt të thuhet se gjërat do të nxehen. Piperi, i përzier me përbërës të tjerë dhe të aplikuar në lëkurë zbutë poret dhe lehtëson heqjen e puçrrave të zeza dhe puçrrave të fytyrës. Nuk është çudi që është një ilaç i tillë i nxehtë për lëkurë të pastër.

Si ta perdorni?

Përzieni së bashku një lugë çaji kos me një lugë gjelle piper të zi dhe aplikojeni përzierjen në fytyrën tuaj. Pastrojeni pas disa minutash.

Xhenxhefil për lëkurë rrezatuese

Pak e dinim se edhe xhenxhefili ka ca përfitime bukurie. Dukshëm, kur aplikohet, ai i jep lëkurës suaj gjallëri dhe e bën lëkurën me një shkëlqim të freskët dhe rrezatim natyral.

Si ta perdorni?

Preni një copë xhenxhefil të freskët dhe fërkojeni e tërë fytyrën duke lejuar lëngun të qëndrojë në lëkurë rreth 15 minuta. Ndërkohë mund të djegë shumë pak, varësisht nga ndjeshmëria e lëkurës suaj dhe është një nga mënyrat më të lehta për ta bërë lëkurën të ndjehet e rinuar.

Hudhër për flokë të shëndetshme

Ndërsa hudhra tashmë është e njohur për vetitë e saj tretëse (dhe jo aq shumë për kontributin e saj në frymëmarrjen tuaj), mund të ndikojë mahnitshëm edhe në flokët e pajetë. Flokët tuaja janë një pasqyrim i drejtpërdrejtë i stilit të jetesës dhe të të ushqyerit dhe kur hani ushqim që ka mungesë cisteine, flokët tuaj janë të detyruara të tregojnë shenja të rënies. Hudhra është e pasur me këtë aminoacid dhe ndihmon në rigjallërimin e folikulave të flokëve për të ju dhënë flokë të forta, të shëndetshme. Përveç kësaj, ajo gjithashtu përmbanë Vitaminë C që nxitë rritjen e flokëve.

Si ta perdorni?

Zhytni disa thelpinj hudhër në vaj ulliri dhe lëreni të qëndrojë për shtatë deri në dhjetë ditë. Pastaj masazhoni këtë vaj në kokën tuaj, lëreni atë për disa orë dhe shpëlajeni.