Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Vetitë e mrekullueshme të limonit!

Po, herën tjetër kur jeta ju jep limon, duhet vetëm të thoni “Faleminderit”!

Dihet se janë të mrekullueshëm për ju në përgjithësi dhe veçanërisht super të mrekullueshëm për lëkurën dhe flokët tuaja. Të pasur me vitaminë C dhe acid limoni, ato mund të lehtësojnë dhe shkëlqejnë lëkurën e zbehur. Plus, antioksidantët e tyre ndihmojnë në rritjen e prodhimit të kolagjenit, gjë që ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës. Ndoshta pyesni se si t’i përdorni për mirë? Ja si duhet të filloni.

6 beauty benefits of lemons fight acne 430x550

Për të luftuar puçrrat

Investoni në vetitë anti-bakteriale të limonëve për t’i eliminuar puçrrat e mërzitshme të fytyrës. Në një fetë të hapur limoni, shtoni dy pika mjaltë dhe fërkojeni në zonën e prekur. Lëreni për 10 minuta (limoni është acid, kështu që është mirë të mos e leni atë për një kohë të gjatë) dhe shpëlajeni. Bëjeni rregullisht për rezultate të dukshme.

6 beauty benefits of lemons foot scrub 430x550

Si një pastrim hidratues për këmbë

Meqë dimri ka kaluar, duhet të filloni të kujdeseni për këmbët tuaja. Përzieni lëngun e gjysmë limoni me dy lugë vaj ulliri dhe dy lugë sheqer ngjyrë kafe dhe masazhoni mbi këmbët tuaja. Lëreni atë për disa minuta për t’i dhënë këmbëve një ndryshim të shpejtë.

6 beauty benefits of lemons facial cleanser 430x550

Si një pastrues fytyre

Një anti-bakterial që qëndron mirë në kuzhinën tuaj, nuk mund të lejoni që të shkojë në mbeturina. Në një lugë gjelle lëng limoni, shtoni një lugë gjelle mjaltë dhe një çerek gote kos. Përzieni mirë në një pastë dhe aplikojeni si maskë. Le të qëndrojë për 15 minuta dhe shpëlajeni, për një pamje të lëkurës së pastër dhe që ndjehet tepër e butë.

6 beauty benefits of lemons as an exfoliator 430x550

Si një zhveshës i lëkurës

Mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë për të larguar e tërë atë lëkurë të shurdhër? Shtrydheni një limon, në një enë me sheqer dhe butësisht fërkojeni në të gjithë fytyrën apo edhe trupin.

Sheqeri ndikon si një zhveshës i mirë i lëkurës dhe ruan lagështinë në lëkurë. Vitamina C në limon rinovon qelizat e lëkurës dhe e bën atë të duket e mirë sikur e re.

6 beauty benefits of lemons for nails 430x550

Për thonjë të fortë

Shumë llak në thonjë dhe shumë manikyr mund të dobësojnë thonjtë tuaj. Jepni atyre një nxitje të shpejtë duke kombinuar lëngun e një limoni me gjysmë luge gjelle uthull dhe zhytni thonjtë tuaj në të për rreth 15 minuta. Një ilaç i shpejtë, që i bën thonjtë tuaj më të pastër dhe më të fortë.

6 beauty benefits of lemons for hair 430x550

Për flokë të shëndetshme dhe me shkëlqim

Përveç përdorimit të limonit për ndriçimin e ngjyrës së flokëve, ai mund të përdoret edhe si kondicioner. Në një pjesë të vajit të ullirit dhe një pjesë të mjaltit, shtoni tri pjesë lëng limoni dhe masazhoni mbi flokët dhe kokën tuaj. Limoni ndihmon në largimin e zbokthit dhe lëkurës së thatë, dhe kur kombinohet me përbërësit e tjerë, ai i forcon dhe i freskon flokët tuaja duke i bërë të ndjehen të qeta dhe me një shkëlqim natyral.