Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Trendi më i preferuar i thonjve për stinën e vjeshtës – Guall i breshkës

Vjeshta po arrinë, dhe trendi i thonjve të cilin keni mundësi ta shihni anë e mbanë pistave të modës dhe Instagramit është manikyri prej guallit të breshkës. Përderisa vera solli ngjyra të ndryshme si tie-dye dhe konfeti, duket se vjeshta po preferon ngjyrat neutrale. Sigurisht që ngjyrat neutrale nuk kapin vëmendjen ashtu si bëjnë ato neon, por modeli i teksturizuar i këtijë manikyri është ai i cili e bën atë të veçantë.

“E veçanta e kësaj pamje është se duket e lehtë për tu aplikuar edhe në shtëpi, pasi që ka hapsirë për gabime dhe përsëri të duket mirë, thot Rita Pinto. Ajo shton se kryesore për këtë pamje është që shkëlqimi të jetë i tejdukshëm për të arritur një teksturë më realistike. “Në salon, ne e bëjmë me gell për të mbyllur shtresat e ngjyrës për të kapur pamjen e tejdukshme të guallit të breshkës dhe e përfundojmë me një shtresë top coat me shumë shkëlqim.”

Sigourney Nunez thot se ju shumë lehtë mund të arrini një tjetër print të kafshëve nëse mbani ngjyrat shumë të errëta. Në mënyrë që të arrini një pamje të pastër, Nunez rekomandon të krijoni një hije duke ngjyrosur shtresën bazë me një ngjyrë të verdhë dhe pastaj duke aplikuar 2 shtresa në thonj të përgatitur. Pastaj krijoni një hije tjetër duke përzier top coat me një ngjyrë mes bezhës dhe asaj të hirtë. Me anë të një brushe, aplikoni atë ngjyrë të holluar në një model që dëshironi. “Mos u brengosni për precizitet,” thot ajo. “Kjo pamje inspirohet nga një model i parë në natyrë, dhe natyra nuk është e përsosur – dhe ashtu si është, është e bukur. Pra, argëtohuni.” Përsërisni këtë me një ngjyrë të zezë të holluar me top coat, dhe pastaj vazhdoni të shtresoni modelin, duke ndryshuar ngjyrat, herë njërën e her tjetrën, deri sa të keni arritur atë që dëshironi.

Në vazhdim do të mund të shihni disa fotografi me stile të ndryshme nga të cilat do të mund të inspiroheni për manikyrin tuaj të ardhshëm:

View this post on Instagram

秋の王道べっ甲🍁🍁🍁 . 8月、9月の予約全て埋まりまして、現状キャンセル待ちとなっております🙇‍♂️ 10月の空きももうすぐ出しますのでお待ちください!※リピーター様は受け付けてますのでご希望の日にちがある方はDMください! . . . . ※現在9月以降はご新規様の受付をストップさせて頂いてます🙇‍♀️他のスタッフでのご案内は可能ですのでお気軽にご連絡ください☺︎ . 当店一番人気designコース . ¥14040→¥8500〜 . simpleコース ¥10800→¥6900 . フットやり放題 ¥8640〜 ¥11880〜(角質ケアセット) . スカルプ 2.5h¥10800〜 3.5h¥13900〜 まつ毛エクステと同時施術も可能です! ご予約お待ちしております☆ ☎︎0364275591 #ニュアンスネイル #Harajuku#nails#naildesign#gelnail#instago#instafotos#秋ネイル#ブラウンネイル #フットネイル #footnail #フットネイル #透け感ネイル #大人ネイル #ファッション #ターコイズネイル #個性派ネイル #フットネイル#设计#美甲店#美甲#ショートネイル#젤네일#表参道ネイルサロン#ジェルネイル#ニュアンスネイル#秋ネイル #天然石ネイル#個性派ネイル #ミラーネイル#秋ネイル

A post shared by Akina…by Salon de Vi2 (@akina_vi2) on

View this post on Instagram

Ok so if we had a tortie day yesterday with 4K likes on my heart torties… were gonna have a tortie MOMENT ❤️🤘🏼 Its the best feeling ever finishing a set of nails and lit being like “wow” im fckin GOOD 😂✌🏼 Using all @the_gelbottle_inc jet black, chocolate, and glass yellow ❤️🌟 ⠀ I wana chat to you guys about mad nail SKILLS (but also not being good at some stuff) As you start to get your own personal nail “style” you will know what YOU like to do. Ive just started finding my feet after 8 years and find what I like doing nail art wise. ⠀ For so long I done nails that werent me or not my style (and dont get me wrong I still do these if i REALLY have to) but I want you to know ITS OK TO SAY NO! For me, im good at intricate nail art and I love a sheer mani. And also for me, I hate themed nails 🤣 I always say to people it’s exactly the same as being a tattoo artist! Would you go to a tattoo artist and ask them for a colour tattoo when they specifically do fine line black and white? NO! ⠀ People will come to you for what YOU are good at. I follow so many girls that do specific mani styles- and they ROCK IT! Even if that be plain – do it good and do it well- everyone will love you for it. ⠀ Yours truly- Sophie “Dont ask me for themed nails or disney nails” Dale 🤣🤘🏼 ⠀ What are YOU good at and what do you struggle with or not like doing? Come chat to me⬇️😂

A post shared by SOPHIE DALE (@nancylovesnails) on

View this post on Instagram

Literally if these dont get millions of likes im DEACTIVATING MY INSTAGRAM 😂🤚🏼 One of my favourite sets … like… EVER! 🤤🌟 Heart torties using all @the_gelbottle_inc and yep you guessed it… my favourite TEDDY biab ✌🏼🌟 Inspired by… ME! If you do them, tag me! I wana see your recreations💖 ⠀ Ive been so excited over the past couple of days because ive been planning a PAAAARRTAYYY! Yes *that dreaded word in all nail techs ears* CHRISTMAS PARTY! 🥳🎅🏽Well… a nail tech social! Im so excited to get booking venues for (as im calling it) the Nancy Loves Nails presents *drumroll please* “NAILED UP NORTH” christmas social! (Hoping I pull this off massively and its not the next Fyre festival😂 ⚰️) It started out a party between a couple of us nail techs… and now theres 60 of us 😂 Last year I was sad bc I had no one to have a christmas good old fashioned p**s up with… and now I have 60 kick arse women to celebrate with. How amazing is that? The support of the nail tech community ceases to amaze me. ⠀ 24th November- in YORK ! If you are wanting to come , pop me a DM so I can add you to the Facebook event! Its gonna be so lit 🥳 🔥 If you’re self employed- dont worry ! We’re all here to make FRIENDS yes NAIL FRIENDS so do not worry we’re all in the same boat 🎅🏽🤣 ⠀ Ill keep you all updated on where I book and its going to be approx £30 PP with a DJ/ Live singer and canapés on the evening! ⠀ Thankyou to all my nail tech friends for being fucking awesome. You da best. Whos hyped ? ⬇️

A post shared by SOPHIE DALE (@nancylovesnails) on

View this post on Instagram

Negi space Torties – OH HELL YEAH ✨💛 All my clients love a mani with a good grow out- practical AND sexy – 🤣✌🏼 I neeeeed some foil stick it from @nailstampingqueenuk ! Cant wait to get some now its back in stock ✨🤪 ⠀⠀ Using all @the_gelbottle_inc glass yellow and chocolate mix for the perfect torties ✨(Oh and Teddy BIAB under for the perfect base!! Do torties EVER get old? I think TF NOT 😂✌🏼🤪 Inspired by @beautyworksbyamy ✨✌🏼 ⠀⠀ I want these so bad for myself but I CANT BE BOTHERED ! 😂 The worst thing about being a nail tech is that I literally can never be bothered to do my own – mine are always plain with teddy BIAB but never fancy- nail techs, are you the same? LOL 😂 ⬇️

A post shared by SOPHIE DALE (@nancylovesnails) on

View this post on Instagram

#tortoiseshellnails 🐢💅🏻

A post shared by 🎀Belén Flores Núñez🎀 (@velenporella) on

View this post on Instagram

Mood🍂

A post shared by Shirley Truong – Tips Nail Bar (@surelytruong) on