Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Këshilla të thjeshta për thonj më të fortë!

Një manikyr është ndoshta mënyra më e lehtë për t’i dhënë vetes një shkëlqim të shpejtë. Mbajtja e një manikyri të thonjve të pastër dhe të fortë është një veti themelore e kujdesit, e cila, në shikim të parë, mund të paraqes higjienën tuaj të përgjithshme. Nëse jeni drejtuar në një intervistë apo në drekë me një mik të vjetër, nëse thonjtë tuaj janë të copëtuar, njerëzit vënë re. Për të inkurajuar një rutinë të shëndetshme të thonjëve, ne pyetëm manikyrën Kim Truong, për këshilla të mirënjohura për të mbajtur kujdesin e duhur të thonjtëve.

  1. Mbani një ushqim të shëndetshëm

“Thonjtë e shëndetshëm fillojnë nga brenda. Të kesh një dietë të ekuilibruar që është e pasur me vitamina dhe minerale është shumë e dobishme për lëkurën, flokët dhe thonjtë e shëndetshëm. Ushqyesit kryesorë për thonj të fortë dhe me shkëlqim përfshijnë Biotin (vitaminë B7), omega-3s dhe vitamina C dhe D. Gjithashtu, vaji i peshkut përmban acid yndyror esenciale omega-3, i cili luan një rol në mbajtjen e lagështisë në thonjtë tanë. ”

  1. Hidratoni kutikalet tuaja dhe duart tuaja

“Një nga mënyrat më të mira për të ruajtur thonjtë e shëndetshëm dhe për të nxitur rritjen e thonjve është duke hidratuar kutikalet tuaja. Vendosja e vajit rreth kutikules ndihmon në zvogëlimin e copëzimit, plasaritjes dhe ndarjes, duke bërë që manikyrët të zgjasin më shumë”.

  1. Manikyr i rregullt

“Një nga shkaqet e shumta se pse thonjët mund të dëmtohen është për shkak të aplikimit të gabuar dhe largimit të produktit. Zgjatjet e thonjëve me akril apo me gell nuk duhet të hiqen kurrë me forcë. Kërkoni një manikyrist profesionist që përdor produkte dhe duke larguar vetëm shtresën e sipërme të gellit për të thyer lidhjen,dhe pastaj mbështjell thonjët duke i zhytur në pastrues gelli.

  1. Mbroni duart tuaja

“Nëse shpesh i lani duart, sigurohuni që të hidratoni ato sa më shpesh të jetë e mundur. Provoni sapun natyral të pjatave, pasi është më i butë në duart, dhe një krem ​​hidratues për duart menjëherë pas pastrimit të enëve.  Kur bëni punët e shtëpisë, minimizoni kontaktin me kimikate të dëmshme duke veshur dorashka gome, përveç kësaj, mos harroni të përdorni mbrojtës dielli çdo ditë.