Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

Ja si duhet të kujdeseni për lëkurën tuaj!

Industria e kujdesit të lëkurës mund të ketë një ndikim të madh tek ju, prandaj ne jemi (gjithmonë) këtu për t’ju ndihmuar. Dhe e kuptojmë plotësisht dilemën tuaj; me fjalë për fjalë qindra produkte inovative të lëshuara çdo javë dhe zbulimi i një tjetër përbërësi “që duhet të kemi”, mund të jetë e vështirë të përcaktohemi se cilat produkte na duhen në të vërtetë dhe çka është vetëm një trend. Për t’ju udhëhequr përmes zhargonit të bukurisë në kërkimin tuaj për lëkurë të përsosur, këtu janë disa këshilla për një kujdes të duhur të lëkurës

Njihni llojin tuaj të lëkurës

Kuptimi dhe njohja e tipit të lëkurës është gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për lëkurën tuaj. Nëse nuk jeni në dijeni ose keqinformuar, mund të kompromentoni ekuilibrin natyror të lëkurës tuaj dhe të shkaktoni acarim, inflamacion, prishje dhe madje edhe plakje të parakohshme duke përdorur produkte të gabuara. Llojet më të zakonshme të lëkurës janë me vaj, lëkurë të prirur ndaj akneve, të thatë, të ndjeshme dhe të pjekur; është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se mund të jeni më shumë se një lloj dhe mund të ndryshoni me kalimin e kohës ose gjatë stinëve, prandaj gjithmonë dëgjoni lëkurën tuaj.

Sigurohuni që po bëni shtresim të duhur

how-to-layer-skincare (3)

Nëse nuk i aplikoni produktet tuaja të kujdesit të lëkurës në mënyrë të drejtë, ju mund t’i parandaloni ato që të absorbohen plotësisht, që do të thotë se ato nuk do të jenë aq efektive. Rregulli i përgjithshëm është aplikimi i formave më të lehta, në mënyrë që ato të absorbohen lehtësisht pa pengesat e kremave më të rënda. Për të shmangur grumbullimin (ato topa të vogla që merrni kur keni përdorur shumë produkte), kur lëvizni në krem të trashë, jepni kohën tuaj të lëkurës për të absorbuar produktin (të paktën disa minuta).

Mos aplikoni shumë produkte

sizing guide

Kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, ‘më shumë është më shumë’ nuk është një rregull i mirë. Pra, nëse aplikoni shumë hidratues, produkti mund të bllokojë poret tuaja. Plus, kjo është një humbje totale e produktit dhe paratë tuaja duke marrë parasysh që lëkura juaj nuk do të jetë në gjendje të absorbojë atë gjithsesi! Sigurohuni që të ndiqni këtë udhëzues të përmasave:

Gjithmonë pastroni dy herë

Pastrimi i dyfishtë është këshilla më e mirë për lëkurën tuaj. Duke pastruar dy herë, ju do të siguroni që të gjitha ndotjet, bakteret dhe vajrat që janë ndërtuar në lëkurën tuaj gjatë ditës janë larguar, duke ju lënë një bazë të pastër për ju që të shtoni rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën gjatë natës.

Mos harroni kurrë të bëni paraprakisht një test

Para se të filloni të përdorni një produkt të ri, gjithmonë duhet të bëni një test për të shmangur rrezikun e acarimit ose të një reaksioni alergjik. Vetëm aplikoni një sasi të vogël të produktit në pjesën e brendshme të krahut për të parë se si reagon lëkura në formulë.

Mos përdorni produkte të skaduara

Mbajtja e produkteve me data të skaduara kaluara është një gabim i madh: Është e keqe për ju. Mjerisht, produktet e tua të bukura të bukurisë kanë baktere (sidomos nëse i përdorni ato shpesh), dhe këto mund të çojnë në infeksione dhe irritime, për të mos përmendur, ato nuk do kenë efekt gjithashtu! Pas pak, produktet mund të prodhojnë toksina të dëmshme që mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj, si dhe lëkurën tuaj. Si një rregull i përgjithshëm, në qoftë se ju nuk mund të mbani mend, kur keni blerë kremin për ​​fytyrën tuaj, SPF, bazën e grimit, maskarën ose eyeliner – largoni ato!

skinacre tips

Nëse nuk e dini, ky kavanoz i vogël me një kapak lundrues tregon sa gjatë mund ta përdorni produktin tuaj pasi që ta keni hapur atë. Pra, nëse lexon 12M kjo do të thotë që ju keni një vit të tërë për të shijuar produktin tuaj – zakonisht buzëkuqët, skuqësit, hijet e syve dhe bazat e grimit do të jenë kudo në këtë rajon skadimi, ose ndoshta deri në 24M. Produktet e kujdesit të lëkurës me përbërës aktivë mund të jenë diku nga 3M në 6M – kështu që tani e dini, është me të vërtetë e vlefshme për të kontrolluar. Veçanërisht me produkte të kujdesit të lëkurës që përmbajnë përbërës aktivë ose SPF, pasi humbasin efikasitetin e tyre dhe mund të mos ju japin mbrojtjen që ju nevojitet.

Mos kini frikë nga produktet e kujdesit të lëkurës në farmaci

Drusgtore_skincare_tips

Mos supozoni se një regjim i mirë i kujdesit të lëkurës duhet t’ju kushtojë shumë! Ka aq shumë produkte të mahnitshme të farmacive dhe markave të përballueshme me formula të mrekullueshme.

Mbrojtja nga dielli është kryesore

Derm-recommended-SPF

Rregulli kryesor i lëkurës na thot se është e rëndësishme të përdorni krem mbrojtësa çdo ditë për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dëmtimi i diellit. 90% e moshës së lëkurës suaj është brenda kontrollit tuaj dhe lidhet drejtpërdrejt me ekspozimin e diellit. Pra, edhe në ditët me re, ditët e dimrit, mbrojeni lëkurën tuaj duke përdorur një diell me SPF 30 ose më lart. Vetëm aplikoni krem mbrojtës çdo ditë, dhe lëkura juaj do të ju falënderoj për të.

Bëni maskën ​​një gjë të rregullt

Maskat  ​​janë në të vërtetë shumë të rëndësishme dhe mund të përfshihen në regjimin tuaj të përditshëm. Georgia Louise, rekomandon që çdo mëngjes të bëni një maskë 10 minuta për të hidratuar dhe zbutur lëkurën. Maska e fytyrës mund të ndihmojë në trajtimin e një sërë problemesh të lëkurës nga lëkura me vaj dhe lëkurën e prirur ndaj akneve në lëkurë të thatë ose të ndjeshme; ju vetëm duhet të gjeni maskën e duhur për llojin tuaj të lëkurës.

Maska e gjumit janë shumë më tepër se një prirje skincare. Kur fle, lëkura juaj riparon dhe rimbush pasi përmirëson metabolizmin e lëkurës tuaj, duke bërë të mundur që qelizat e lëkurës tuaj të riprodhohen në mënyrë më efikase. Duke veshur një maskë hidratuese brenda natës, ju do të përmirësoni këtë proces rigjenerimi, pasi ajo do të veprojë si një pengesë mbrojtëse ndaj papastërtive ose baktereve, kështu që kur të zgjoheni, lëkura juaj është në të mirën e vet!

Hani dhe pini me lëkurën tuaj në mendje

Pa marrë parasysh se sa produkte të mrekullisë përdorni në fytyrë, nëse dieta juaj nuk është si duhet, lëkura juaj thjesht nuk do të jetë siç duhet. Për të marrë atë shkëlqim, ju duhet të furnizoni trupin tuaj me vitamina dhe minerale për rritjen e bukurisë dhe ushqyesve të duhur për të forcuar zorrët

Ju gjithashtu duhet të siguroheni që të pini shumë ujë gjatë gjithë ditës. Nëse pyesni ndonjë modele se çfarë është sekreti i tyre për kujdesin e lëkurës, është që gjithmonë të qëndroni të hidratuar dhe të pini shumë ujë. Nëse nuk jeni duke pirë ujë të mjaftueshëm, ajo mund të bëjë që lëkura juaj të duket e lodhur dhe të theksojë rrudhat e vogla të fytyrës .

Vitamina C është burimi i shkëlqimit

Vitamina C është një nga antioksidantët më të fortë në raftet tona, që do të thotë se ndihmon për të mbrojtur lëkurën tuaj nga stresorët e mjedisit që mund të përshpejtojnë plakjen. Plus, është treguar se ka promovuar dhe inkurajuar sintetën e elastinit dhe kolagjenit, të kombinuara me aftësinë e saj për të shmangur lëkurën e lodhur, është krejtësisht transformuese.

Hidratimi është gjithçka

Hidratim, hidratim, hidratim – ne nuk po bëjmë shaka! Kur bëhet fjalë për lëkurën tuaj, hidratimi është gjithçka. Edhe nëse keni lëkurë me vaj, ju duhet të mbani lëkurën tuaj të hidratuar; përndryshe, do të prodhojë më shumë vaj në një përpjekje për të kompensuar. Sigurohuni që po hidratoni dy herë në ditë.