Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë
AL  EN

6 këshilla për kujdesin e duarve dhe këmbëve gjatë sezonit me shi!

Moti me shira nuk është kurrë i sjellshëm me duart dhe këmbët tuaja. Duke pasur peshën e sezonit, ato janë dy herë më të prirura ndaj infeksioneve të lëkurës. Pikërisht për këtë arsye ato meritojnë pak dashuri dhe kujdes më të veçantë gjatë këtyre muajve. Ja, si mund t’i përkëdhelni putrattuaja gjatë sezonit me shira …

Keep them spick and span

Mbajini pastër dhe me shkëlqim

Moti me shira vjen çdo vit, dashuria dhe romantizmi janë aty, por ka edhe shumë lloje të baktereve. Kjo do të thotë që ju duhet t’i mbani duart dhe këmbët tuaja të pastra për të shmangur çdo lloj infeksioni të lëkurës.

Këshillë:

Pas një dite të përbaltur me shi, duart, këmbët dhe lëkura juaj në përgjithësi kanë nevojë për pastrim të plotë. Një mënyrë për ta bërë këtë është zhytja e këmbëve në ujë të ngrohtë të përzier me pak kripë Epsompër t’i mbajtur pa erë.

Megjithatë, larja shpesh e lëkurës mund të largojë lagështinë dhe ta bëjë atë të thatë. Pra, gjatë motit me shira në mënyrë specifike, sigurohuni të përdorni larje të trupit me hidratues që do të ndihmojë në rivendosjen e lagështisë së lëkurës duke ushqyer atë thellësisht. Gjithashtu për përdorim të përditshëm, përzgjedhni një pastrues të butë, i cili do të pastrojë duart dhe këmbët pa i tharë ato.

Mbajini të thata

Duart dhe këmbët e lagura tërheqin infeksione bakteriale dhe kërpudhore të lëkurës. Prandaj është e rëndësishme që gjithmonë t’i mbani të thata.

Këshillë:

Mbani facoleta apo leckë në çantën tuaj dhe sigurohuni që t’i fshini këmbët dhe duart për t’i tharë, sapo të arrini në punë dhe të ktheheni në shtëpi. Nëse keni qenë të lagur nga shiu për një kohë të gjatë, ju gjithashtu mund të përdorni një pluhur antibakterial për të parandaluar infeksionet.

Keep them dry

Hidratoni putrattuaja

Jo vetëm që shirat i bëjnë thonjtë tuaj lehtësisht të ndjeshëm ndaj infeksioneve, por gjithashtu kanë tendencë për t’i bërë të thatë dhe të brishtë. Pra, ju duhet t’i hidratoni mirë.

Këshillë:

Shpërndani vazelinëmbi thonjtë dhe kutikulat tuaja dhe masazhoni mirë. Kjo do t’i mbajë thonjtë tuaj të mirë-hidratuar dhe të butë. Për duart tuaja dhe këmbët përdorni vazelinë me përkujdesje të thellë që vjen me një përmbajtje të pasur me glicerinë, e cila në kombinim me vetitë e ekstraktit të sojës dhe hidratuesit shumë-shtresorë Stratys-3duke siguruar që lëkura juaj është thellësisht e hidratuar.

Avoid manicures and pedicures during monsoon

Shmangni manikyret dhe pedikyret gjatë motit me shira

Ne e dimë se mund të jetë joshëse për të shkuar në një seancë në sallonin për rregullimin e thonjve, por ka një arsye të mirë pse është mirë ta shmangni atë gjatë motit me shi.

  1. Në sallon përdorin të njëjtën pajisje (edhe pse ato mund të jenë tësterilizuara) për të gjithë klientët e tyre. Kjo e shton mundësinë për të kontraktuar një infeksion.
  2. Zhytja e duarve dhe këmbëve në ujë të nxehtë për kohë të gjatë mund të largojë lagështinë nga lëkura juaj duke e bërë atë të thatë.

Këshillë:

Vetëm për shkak se nuk mund të shkoni në sallon dhe të bëni mani-pedikyrin e zakonshëm nuk do të thotë se ju nuk mund t’i llastoni duart dhe këmbët tuaja në shtëpi. Merrni gjysmën e limonit dhe fërkoni lëngun në thonjtë tuaj për t’u siguruar që të qëndrojnë të pastër dhe pa infeksion.

Moisturise your paws

Pastroni thellësisht dhe maskoni gjithë kohën

Pastrimi bazë i këmbëve dhe i duarve mund të mos jetë i mjaftueshëm gjatë motit me shi, duke marrë parasysh mundësinë e lartë të infeksioneve të lëkurës.

Pra, një regjim i përjavshëm i kujdesit të lëkurës për pastrim dhe përdorim të një maske për duart dhe këmbët tuaja është e rëndësishme.

Këshillë:

Një larje e thellë e trupit ju ndihmon të pastroni butësisht lëkurën e vdekur gjë që duhet ta shtoni në regjimin tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë motit me shi. Ne ju sugjerojmë të provoni eksfoliant të butë që butësisht heq lëkurën e vdekur, rinovon lëkurën tuaj, duke e bërë atë të butë dhe elastike.

Exfoliate and mask all the way

Për të bërë një paketë të lëkurës në shtëpi për duart dhe këmbët tuaja – bluani gjethe neem, përzieni në ujë trëndafili dhe pluhur shafran të indisë për të bërë një pastë. Aplikoni përzierjen në duar dhe këmbë dhe lëreni që vetitë antibakteriale të përbërësve të ndikojnë për të shëruar dhe riparuar lëkurën tuaj.

Wear appropriate footwear

Veshni këpucë të përshtatshme

Moti me shira është koha kur të gjitha infeksionet lundrojnë rreth e rrotull. Është mirë t’i ruani këmbët për të mos u sëmurë.

Këshillë:

Ne e dimë se nuk është lehtë të shkëmbeni ato këpucë dhe atlete të bukura për këpucë krokodili, çizme dhe sandale me pelte të hapura, por, themi ta bëni këtë në mënyrë që të keni këmbë të lumtura gjatë këtij sezoni me shira.