Top Artikujt

Modern Romance Collection by Passion!
Lexo më shumë
Me këtë truk, buzëkuqi juaj do t’ju zgjasë gjatë tërë ditës!
Lexo më shumë
Trendet më të mira të ngjyrës së flokëve për vitin 2018!
Lexo më shumë

3 stërvitjet më të famshme dhe ndikimi i tyre në lëkurën tuaj

Nuk jemi fasna të palestrës, mirëpo e kptojmë rëndësinë e stërvitjeve dhe përfitimet që na sjell ajo në trup, mendje dhe lëkurë. Përzgjodhëm 3 ushtrimet më të famshme fizike që duhet t’i keni në konsideratë…

Noti

Noti, i vetmi aktivitet fizik që përfshin të gjithë muskujt e trupit dhe është kardio rutina më e përshtatshme për të gjitha moshat.

Pse duhet të notoni? Pasi që trupi juaj punon dyfish në ujë, zemra juaj pompon më tepër gjak dhe oksigjen për të gjitha organet, duke pastruar toksinat dhe duke ju dhënë një lëkurë të shkëlqyeshme. Si shtesë, klorina në ujin e pishinës i pastron molekulat e ujit në lëkurën tuaj dhe i heq aknet dhe bakteret që i shkaktojnë ato. Mirëpo, shumë klorinë mund ta dëmtojë lëkurën dhe flokët, pasi që mund ta heqë yndyrën në sipërfaqen e lëkurës, duke e bërë lëkurën të plogësht dhe të thatë. Prandaj, pas notit, është mirë ta njomni lëkurën dhe t’i mbroni flokët me sprej.

Vrapimi

Për këtë sport thuhen shumë gjëra: disa thonë se është për të gjitha moshat, të tjerët thonë se është antidota ideale për disa sëmundje, ndërsa nuk mungojnë edhe ata që insistojnë në dobitë e çlirimit të endorfinës pas një vrapimi të mirë.

Pse duhet të vraponi? Vrapuesit e rregullt thonë se nuk të bën asgjë të ndjeheni më e lirë se vrapimi i gjatë. Përveç përfitimeve si qëndrueshmëria e rritur, vrapimi rrit fleksibilitetin, forcon imunitetin dhe forcon eshtrat.  Përmes djersës çliroheni nga toksinat e trupit në mënyrën më natyrale, gjë që ju siguron lëkurë të shëndetshme. Kur vraponi në ambient të hapur duhet të keni kujdes nga rrezet e diellit. Një tjetër gjendje me të cilën përballen vrapuesit është paraqitja e akneve të nxitura nga djersa.

Joga

Joga e ka rigjinën në Indi, mirëpo është e përhapur kudo në botën perëndimore. Personat që bëjnë joga e kombinojnë atë me stërvitje tjera kardio si CrossFit, Zumba apo kikboksi.

Pse duhet të bëni joga? Ndryshe nga rutinat tjera fizike, joga i bën masazh organeve dhe e përmirëson qarkullimin e gjakut. Joga vepron në parimin e shendetit të brendshëm që reflektohet jashtë. Shumica e njerëzve që bëjnë joga thonë se, pa marrë parasysh sa shpesh e bëni brenda ditës, rezultatet e jogës kërkojnë kohë të gjatë. Duhet të keni kujdes me ushtrimet, pasi që ndonjëherë nuk jeni fleksibilë mjaftueshëm dhe mund të lëndoheni.

https://www.bebeautiful.in/lifestyle/work-and-life/the-three-most-popular-physical-activies-and-how-they-affect-your-skin

67 Komente
 • the 7 arts

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

  28/11/2018 në 19:28
 • homosexual

  Hi, i believe that i noticed you visited my site thus i came to return the prefer?.I am attempting to to find issues to improve my site!I guess its adequate to use some of your concepts!!

  29/11/2018 në 01:50
 • pedophile

  Hi there! I simply would like to give you a big thumbs up for the great information you have got here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

  29/11/2018 në 01:50
 • Home Service Plans

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

  29/11/2018 në 06:18
 • Renovation

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

  29/11/2018 në 08:37
 • Roofing

  I’m writing to make you know of the superb encounter our girl undergone browsing the blog. She noticed plenty of pieces, which included what it is like to possess an ideal giving heart to have many others smoothly know several advanced topics. You actually exceeded our own expected results. I appreciate you for showing such practical, dependable, explanatory and easy thoughts on the topic to Sandra.

  29/11/2018 në 09:24
 • Roofing

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

  29/11/2018 në 12:23
 • Home Service Club Reviews

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

  29/11/2018 në 13:54
 • Renovation Contractor

  I enjoy, result in I found just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

  29/11/2018 në 14:10
 • Basement Remodeling

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

  29/11/2018 në 14:35
 • Home Remodeling

  I’m just writing to make you be aware of what a brilliant encounter my friend’s girl undergone using your site. She realized a wide variety of issues, including what it is like to have a wonderful giving heart to let many more very easily know a variety of extremely tough topics. You really surpassed readers’ expected results. Many thanks for coming up with such valuable, dependable, revealing and as well as unique guidance on the topic to Julie.

  29/11/2018 në 14:52
 • Plumbing

  Hi there, I discovered your website via Google whilst looking for a related topic, your site came up, it appears to be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  29/11/2018 në 17:13
 • sildenafil

  what is the sildenafil font buy sildenafil best way to make sildenafil work.

  29/11/2018 në 17:28
 • pedophile

  Hi there, I discovered your blog by means of Google while searching for a similar topic, your website came up, it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  29/11/2018 në 20:38
 • pedophile

  Hello there, I discovered your web site via Google even as searching for a comparable matter, your web site came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  29/11/2018 në 21:48
 • Homeserve USA Customer Service

  I am also writing to make you know what a terrific discovery my wife’s princess went through using your webblog. She came to find a good number of details, not to mention what it’s like to possess an amazing coaching mindset to have a number of people quite simply grasp several specialized things. You undoubtedly did more than our own expectations. Many thanks for coming up with those good, trusted, revealing and unique thoughts on your topic to Janet.

  30/11/2018 në 04:01
 • Condos For Sale

  I’ve been browsing online more than three hours lately, yet I by no means discovered any fascinating article like yours. It is pretty price sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you did, the net will likely be much more useful than ever before.

  30/11/2018 në 04:02
 • Townhomes For Sale

  I have been reading out some of your posts and it’s pretty nice stuff. I will definitely bookmark your blog.

  30/11/2018 në 08:53
 • Property For Sale

  Hey there, You have done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this site.

  30/11/2018 në 12:37
 • Health Tips

  My spouse and i have been very thrilled Michael managed to complete his analysis out of the ideas he gained from your own web page. It’s not at all simplistic to simply always be freely giving information and facts which often men and women have been making money from. We really take into account we have the blog owner to be grateful to for that. The main explanations you have made, the simple web site menu, the relationships you will help create – it is all incredible, and it’s really making our son and us know that that idea is entertaining, and that is extraordinarily essential. Thank you for all!

  30/11/2018 në 13:04
 • http://kaufenviagrarezeptfrei.com/

  mein freund will viagra nehmen http://kaufenviagrarezeptfrei.com – viagra
  kaufen apotheke. viagra ohne rezept paypal bezahlen

  01/12/2018 në 04:18
 • sildenafil

  accutane and sildenafil
  http://viagrapid.com/
  daily dose of sildenafil
  [url=http://www.viagrapid.com/]viagra pills[/url]

  01/12/2018 në 16:46
 • buy generic cialis

  tadalafil muscle aches
  Buy cialis
  hvis tadalafil ikke virker
  [url=http://cialisle.com/]generic cialis[/url]

  03/12/2018 në 00:05
 • Healthier

  you are actually a excellent webmaster. The web site loading speed is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent activity on this matter!

  03/12/2018 në 04:33
 • tadapox for sale no prescription

  what happens to a woman that takes sildenafil
  https://salemeds24.wixsite.com/clomid discount clomid
  how to use sildenafil first time
  buy amoxil privacy
  instructions how to use sildenafil

  03/12/2018 në 06:39
 • Health Policy

  It¡¦s in point of fact a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  03/12/2018 në 09:38
 • Financial News

  I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and excellent user friendly style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

  03/12/2018 në 14:24
 • Business Ideas

  I simply couldn’t go away your website before suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide on your visitors? Is going to be again ceaselessly to check out new posts

  03/12/2018 në 14:49
 • Men'S Health

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

  03/12/2018 në 19:09
 • Home Service Plans

  Wow! Thank you! I constantly needed to write on my website something like that. Can I include a part of your post to my site?

  04/12/2018 në 04:38
 • Stock Quotes

  I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Studying this information So i am glad to express that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I such a lot indubitably will make sure to do not forget this website and give it a look on a constant basis.

  04/12/2018 në 04:39
 • Cheap Car Insurance

  Keep functioning ,fantastic job!

  04/12/2018 në 06:33
 • Business Line

  I enjoy you because of all your valuable effort on this web page. My niece really loves going through investigation and it’s really easy to understand why. I notice all relating to the powerful mode you present insightful steps by means of your website and even recommend contribution from some other people on that idea then our favorite child has been studying a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. Your carrying out a fantastic job.

  04/12/2018 në 07:23
 • Business Owner

  Thank you a lot for sharing this with all folks you really understand what you’re talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my website =). We could have a link trade agreement between us!

  04/12/2018 në 09:14
 • Stock News

  I want to express some appreciation to this writer just for rescuing me from this particular circumstance. As a result of looking out throughout the world-wide-web and obtaining notions which were not beneficial, I figured my entire life was over. Being alive without the strategies to the difficulties you have fixed by means of your entire website is a crucial case, and the ones that would have negatively damaged my entire career if I had not discovered your site. Your actual talents and kindness in playing with all the stuff was very helpful. I am not sure what I would have done if I had not discovered such a stuff like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks so much for the specialized and result oriented help. I will not hesitate to endorse your web site to anybody who wants and needs guidelines on this subject.

  04/12/2018 në 10:07
 • Nyc Finance

  I haven¡¦t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

  04/12/2018 në 12:18
 • Roofing

  Useful info. Lucky me I discovered your website unintentionally, and I’m shocked why this coincidence didn’t happened in advance! I bookmarked it.

  04/12/2018 në 15:42
 • Home Insurance

  magnificent points altogether, you just received a new reader. What may you recommend about your post that you just made some days ago? Any sure?

  05/12/2018 në 04:55
 • Vehicle Insurance

  Lovely blog! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also

  05/12/2018 në 06:02
 • Cheat God of War Android

  Hi there, I found your web site via Google at the same time as looking for a similar subject, your web site came up, it appears to be like great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  05/12/2018 në 08:58
 • Income

  You made a few nice points there. I did a search on the subject matter and found mainly people will agree with your blog.

  05/12/2018 në 09:03
 • Vehicle Insurance

  I¡¦ve recently started a site, the info you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

  05/12/2018 në 11:23
 • Cheap Car Insurance Quotes

  I definitely wanted to develop a message in order to say thanks to you for these amazing concepts you are giving at this site. My incredibly long internet lookup has finally been honored with incredibly good facts and strategies to talk about with my company. I would express that most of us readers are really lucky to dwell in a fabulous website with many wonderful professionals with good things. I feel very much lucky to have used your entire web site and look forward to many more enjoyable moments reading here. Thanks again for all the details.

  05/12/2018 në 13:32
 • kit dream league soccer

  Hello there! I just want to give you a big thumbs up for the excellent information you have here on this post. I am returning to your website for more soon.

  05/12/2018 në 18:56
 • latest technology

  Great blog right here! Also your site lots up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

  06/12/2018 në 03:43
 • legal aid

  I¡¦ll right away seize your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me understand so that I may subscribe. Thanks.

  06/12/2018 në 16:21
 • bass

  I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers

  06/12/2018 në 16:24
 • cruises

  I and my buddies were actually examining the excellent tips found on your site while before long I got a terrible suspicion I had not expressed respect to the blog owner for them. These ladies became for that reason passionate to see all of them and have in effect extremely been taking advantage of those things. Thanks for genuinely indeed thoughtful as well as for settling on such superior subject areas millions of individuals are really needing to discover. My personal sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

  06/12/2018 në 16:25
 • health and fitness

  I’m so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

  06/12/2018 në 16:26
 • cialis prices

  prozac tadalafil interaction [url=http://cialislet.com/]generic cialis[/url] what is the maximum safe dose of cialis.

  07/12/2018 në 09:36
 • viagra and alcohol

  my boyfriend took sildenafil [url=http://viagragenupi.com]http://viagragenupi.com[/url] safest place to buy generic viagra

  07/12/2018 në 10:03
 • Sister In Law

  I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

  07/12/2018 në 10:52
 • Counsel

  You made some clear points there. I did a search on the issue and found most guys will agree with your site.

  07/12/2018 në 17:51
 • generic viagra 100

  what are other uses for sildenafil
  http://viagrarow.com
  sildenafil lasts for how long
  [url=http://www.viagrarow.com]generic viagra[/url]

  07/12/2018 në 18:22
 • Family Law

  Good write-up, I¡¦m normal visitor of one¡¦s blog, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

  07/12/2018 në 20:53
 • Common Law

  I have to convey my admiration for your kind-heartedness in support of individuals that really want guidance on this one area. Your special commitment to getting the solution all through turned out to be certainly valuable and has usually helped women just like me to get to their desired goals. Your useful facts denotes much a person like me and even more to my peers. Warm regards; from each one of us.

  07/12/2018 në 21:48
 • Business Insurance

  It¡¦s really a cool and useful piece of info. I¡¦m happy that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

  07/12/2018 në 22:18
 • Law Dictionary

  Super-Duper website! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also

  08/12/2018 në 00:21
 • Business Loans

  you are actually a excellent webmaster. The site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a fantastic task in this subject!

  08/12/2018 në 03:14
 • Nutrition

  Super-Duper site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also

  08/12/2018 në 03:20
 • Home Service Club Reviews

  As I site possessor I believe the content material here is rattling wonderful , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

  08/12/2018 në 06:52
 • pet carrier

  of course like your website but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the reality however I will surely come again again.

  10/12/2018 në 10:15
 • hat

  Hello. impressive job. I did not expect this. This is a excellent story. Thanks!

  10/12/2018 në 10:16
 • social security administration

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website 🙂

  10/12/2018 në 10:18
 • starting a business

  I would like to point out my love for your kind-heartedness for men who really want guidance on this subject matter. Your very own dedication to getting the message across became quite invaluable and has surely empowered ladies like me to realize their goals. Your entire insightful instruction denotes a whole lot a person like me and even more to my fellow workers. Many thanks; from all of us.

  10/12/2018 në 10:22
 • Law Cases

  It¡¦s in point of fact a great and helpful piece of information. I¡¦m satisfied that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  10/12/2018 në 10:35
 • processors definiton

  I think this is one of the most vital information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers

  12/12/2018 në 14:34

Komento